Vedenie dialógu

Príbeh č. 200: Peťko

5. apríl 2022
Peťko sa narodil ako nepočujúci synček počujúcim rodičom. Tí už od jeho prvých dní robili všetko pre to, aby mal ich syn plnohodnotný život aj napriek poruche sluchu. Veľkou pomocou sú pre nich kochleárne implantáty, vďaka ktorým dokáže Peťko rozoznávať zvuky, slová i predmety aj bez použitia posunkov. Vďaka podpore z projektu Od začiatku v dobrých rukách získa rodina náhradné diely na implantáty, využiť bude môcť služby včasnej intervencie a poradenstva a pri cestovaní po vyšetreniach im pomôže tiež palivová karta.

O poruche sluchu sa rodičia dozvedeli už v pôrodnici pri prvom skríningu sluchu, no boli upokojovaní, že výsledok nemusí byť objektívny, pretože po narodení sekciou môže v uškách ešte zostať plodová voda. Celé tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií a rodičia spolu s lekármi začali uvažovať, či porucha sluchu nie je genetického pôvodu – práve genetické poruchy totiž bývajú najčastejšou príčinou problémov so sluchom.

Keď mal Peťko 6 mesiacov, genetické testovanie vyšlo pozitívne. „Nerozumeli sme tomu, celé generácie sa žiaden sluchový problém v našich rodinách nevyskytol, iba z mojej strany sme vedeli o nepočujúcej pratete,“ spomína tato Peter. Rodičia začali situáciu intenzíne riešiť. Odvahu im pritom dodávali iní rodičia nepočujúcich detí, občianske združenia aj odborníci.

Synčekovi medzičasom nechali urobiť objektívne vyšetrenia sluchu na dvoch pracovickách v Bratislave a tiež v Brne a objednali mu prvé načúvacie prístroje. „Začal ich nosiť už v piatich mesiacoch, no ani po pol roku nosenia mu nedokázali kompenzovať sluch do takej miery, že by to malo v budúcnosti podporiť vývin reči. Bolo zrejmé, že Peťko bude potrebovať kochleárne implantáty.“ Chlapček sa však tešil, že počul aspoň veľmi silné zvuky – napríklad bubon. Rodičia ho tiež pravidelne brávali na skúšky svojej kapely. Hudbu mal už v útlom veku veľmi rád.

Peťko mal 14 mesiacov, keď mu prvýkrát zapojili kochleárne implantáty. Už po prvom zapojení bolo vidieť výraznú zmenu v jeho vnímaní zvukov okolo seba. „Začal reagovať na oslovenie. Síce ešte nerozlišoval slová, ale aspoň vnímal, že sa niečo okolo neho deje. Po ďalších nastaveniach sa jeho vnímanie zvukov rapídne zlepšovalo,“ povedala Miroslava. Začal rozoznávať slová, bolo možné osloviť ho menom, upozorňovať ho či pochváliť. Teraz má Peťko 28 mesiacov a už rozoznáva asi 50 hračiek, predmetov a ďalších slov.

Rodičia sa však so synom stále učia aj posunkovať – pomohla im v tom nielen surdopedička, ale aj rôzne aplikácie či knihy o posunkovej reči. „Hoci má svoje elektronické ušká na hlave celý deň, stále sú chvíle (poobedný spánok, nočný spánok, kúpanie a pod.), kedy ich nemôže mať a vtedy prichádzajú na rad práve posunky,“ vysvetlili rodičia.

Hoci implantáty pre človeka s problémami sluchu výrazne zvyšujú kvalitu života, nie je to s nimi jednoduché. „Ako rodičia musíme dávať na prístroje veľký pozor, keďže tieto zariadenia sa nedajú na Slovensku poistiť a sú veľmi drahé. Nie sú vodotesné a skladajú sa z niekoľkých komponentov, z ktorých keď sa ktorýkoľvek pokazí, celý prístroj sa stane nepoužiteľným, kým sa daná súčiastka neopraví alebo nenahradí novou.“

Pre Peťka však sú, aj vždy budú implantáty veľkou pomocou. Vďaka nim sa bude môcť zaradiť do normálneho života, získať kvalitné vzdelanie, byť samostatný a prijatý so svojím hendikepom tiež v spoločnosti počujúcich.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.