Šetrenie zdrojov Šetrenie zdrojov

Šetrenie zdrojov

My ľudia využívame stále viac zdrojov. Svetová populácia rastie a ruka v ruke s ňou aj spotreba vody, surovín a tiež množstvo vyprodukovaného odpadu. Preto sa v Lidli pokúšame o šetrné a zodpovedné využívanie zdrojov. Myslíme tým získavanie surovín ekologickejším spôsobom podľa modelu obehového hospodárstva a tiež predchádzanie a znižovanie plytvania potravinami, či zabezpečenie šetrného využívania pitnej vody.

V spoločnosti Lidl sme sa zaviazali k nepretržitej ochrane a zodpovednému využívaniu zdrojov v rámci celého nášho hodnotového reťazca.

Čo sa podarilo

Pomáhame dlhodobo a udržateľne. Naše projekty majú preto za sebou hmatateľné výsledky. Radosť z toho, čo sa nám už podarilo zlepšiť, nás poháňa aj naďalej.

1 600 000+

stromčekov bolo vďaka Lidlu vysadených v tatranských lesoch postihnutých kalamitou. Pokračujeme aj v roku 2022!

100 %

našich predajní má nainštalované najmodernejšie LED technológie.

87 ton plastu

ušetrených vďaka našim zákazníkom a projektu Nenechajme to plávať

1200 ton odpadu

bolo vyzbieraných zo slovenských riek a povodí vďaka projektu Nenechajme to plávať

157 predajní

na celom Slovensku, vďaka ktorým zlepšujeme dostupnosť kvalitných potravín aj v regiónoch

Záväzky

Vieme, že vždy sa je kam posúvať. Preto si stanovujeme jasné ciele, vďaka ktorým môžeme spolu s vami pomáhať ešte viac.

20 % menej plastov
do roku 2025
100 % našich obalov
bude do roku 2025 maximálne recyklovateľných
25 % obalov
ktoré sú na Lidl produktoch budú do roku 2025 vyrobených z recyklovaného plastu
100 % certifikované suroviny
produkty ako sója, palmový olej či kakao budeme od roku 2025 získavať z udržateľnejších zdrojov
O 50 % menej
nepredaných potravín pre zamedzenie plytvania potravinami

Vybrané aktivity

Zálohovaním môžete pomôcť slovenskej prírode hneď dvakrát. Povieme vám ako! 

Začiatok nového kalendárneho roka je  pre Slovensko dôležitým krokom k zelenšej budúcnosti, ktorej súčasťou budeme my všetci a rovnako tak aj nasledujúce generácie. Prvého januára sa totiž oficiálne začalo zálohovanie PET fliaš a plechoviek, ktoré budete môcť pohodlne vrátiť v každej predajni Lidl a iba v Lidli máte možnosť venovať svoju zálohu iniciatíve Upracme Slovensko a pomôcť tak upratať slovenskú prírodu.

Len v Lidli majú zákazníci možnosť svoju zálohu za PET fľaše a plechovky venovať iniciatíve, ktorá zbiera odpad v slovenskej prírode.

Plasty zohrávajú v potravinárskom priemysle dôležitú úlohu: sú odolné, ľahké a majú všestranné využitie. Plasty zároveň chránia potraviny počas ich dopravy a umožňuju nám zaručiť zákazníkovi kvalitu, trvanlivosť a čerstvosť. Pretože sa stále viac a viac plastov vyrába a príliš málo sa ich recykluje, plastový odpad sa stáva čoraz väčším problémom pre ľudí, zvieratá a životné prostredie. Na tento problém sa snažíme reagovať a hľadať inovatívne riešenia prostredníctvom našej REset Plastic stratégie.

Plasty zohrávajú v potravinárskom priemysle dôležitú úlohu: sú odolné, ľahké a majú všestranné využitie. Plasty zároveň chránia potraviny počas ich...

Mikroténové vrecká sú najčastejšou zložkou odpadu, ktorý znečisťuje naše rieky a vodné nádrže. Teraz sa môžete pridať k našej snahe, aby nekončili v našich vodách. Stačí, ak zredukujete ich používanie pri nákupoch, veď príroda už dokonalý obal vytvorila. Ak však mikroténové vrecko skutočne potrebujete, v Lidli zaň môžete zaplatiť dobrovoľný poplatok 1 cent. My váš príspevok zdvojnásobíme a výslednú sumu venujeme na čistenie slovenských vôd. „Vďaka projektu Nenechajme to plávať a samozrejme vďaka obrovskej snahe dobrovoľníkov sme v roku 2021 vyzbierali 1200 ton odpadu z brehov vodných tokov a nádrží. Oceňujem každú aktivitu, ktorá pomáha našim riekam a životnému prostrediu. O to viac, keď sa tým zvýši environmentálne povedomie medzi obyvateľmi, “ povedal Jozef Krška, generálny riaditeľ SVP.

Dobrovoľný príspevok 1 cent za mikroténové vrecká zdvojnásobujeme a financujeme tak čistenie slovenských vodných tokov.

Ručíme za kvalitu predávaných textílií, odevov a obuvi. V decembri 2014 sa Lidl stal prvým maloobchodom s potravinami, ktorý sa pripojil ku Detox kampani pod záštitou Greenpeace. Cieľom je úplne vylúčiť 11 chemických skupín definovaných ako zakázané pri výrobe vlastných značiek textílií a obuvi, a to do roku 2020. Naše športové a funkčné oblečenie je označené ako BIONIC FINISH ECO – nepremokavý PFC materiál nahradili ekologické alternatívy, ktoré sú biologicky rozložiteľné a pri ich výrobe nevznikajú škodlivé vedľajšie produkty.

Textílie a obuv ktoré predávame neobsahujú žiadne nebezpečné látky a naše športové a funkčné oblečenie využíva biologicky rozložiteľné materiály.

Zodpovedne hlásime, čo je nové

22. september 2022

V roku 2022 otvoril Lidl už päť nových predajní.

13. september 2022

Lidl dokázal na Slovensku v porovnaní s rokom 2017 výrazne obmedziť používanie plastov.

11. august 2022

V roku 2022 otvoril Lidl zatiaľ štyri nové predajne.

9. august 2022

Skupina Schwarz, ktorá je známa svojím pokrokovým prístupom k obehovému hospodárstvu, sa rýchlo približuje k naplneniu svojich cieľov v rámci celokupinovej...