Vedenie dialógu

Príbeh č. 210: Martinka

19. júl 2022
Narodila sa ako zdravé dievčatko, ktoré svojimi pokrokmi robilo rodičom veľkú radosť. Všetko sa však zmenilo, keď mala Martinka rok a pol. Detský autizmus, ťažké epileptické záchvaty, poruchy chôdze – s tým všetkým sa musí pasovať nielen Martinka, ale aj jej rodičia. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách získajú vozík, ktorý im dopomôže k ľahším presunom a palivovú kartu, ktorá rodine ušetrí finančné prostriedky na cestovanie za vyšetreniami.

Martinka sa narodila ako zdravé dieťatko. Nič nenasvedčovalo tomu, že by mala nejaké zdravotné problémy. Bola spoločenská, veselá, učila sa rozprávať prvé slová a nemala žiadne problémy v komunikácii. Keď však mala rok a pol, nastal u nej veľký regres vo vývoji a prišla o všetko, čo sa dovtedy naučila. „Z nášho šikovného a usmievavého dievčatka sa stalo dieťa, ktoré nereagovalo na žiadne podnety ani našu reč, začala byť samotárska, prejavovalo sa u nej stereotypné správanie a vyžadovala svoje rituály. Bolo to náročné obdobie pre celú rodinu,“ priblížila mama Lucia.

Po mnohých vyšetreniach nakoniec lekári diagnostikovali Martinke detský autizmus. Rodičia sa jej okamžite snažili pomôcť rôznymi terapiami – navštevovali centrum pre deti s autizmom, logopédiu aj terapie Play Wisely. Postupom času sa však u nej objavili ďalšie zdravotné komplikácie.

Keď mala Martinka dva a pol roka, náhle odpadla a dostala svoj prvý ťažký epileptický záchvat. „Spočiatku sme si mysleli, že jej pomôže nasadenie liekov, no ukázalo sa, že jej epilepsia na lieky nereaguje. Dostali sme sa do kolotoča záchvatov, ktoré ovplyvňujú celú rodinu,“ povedala Lucia. Často sa stáva, že po ťažkom záchvate nastane regres a Martinka svojim spôsobom „zabudne“, čo sa dovtedy naučila. Prejavuje sa to najmä v reči a správaní. Zdravotné komplikácie ovplyvňujú aj jej socializáciu. Keď má veľa záchvatov, musí zostať doma a nemôže ísť za kamarátmi do špecializovaného zariadenia, ktoré navštevuje. Navyše, po záchvatoch sa u nej prejavia aj problémy s chôdzou, preto sú rodičia pri presunoch stále odkázaní na kočík alebo vozík.

Prvé problémy s chôdzou sa u Martinky prejavili ešte pred tretími narodeninami. Náhle začala strácať rovnováhu, často padala a nevládala chodiť. Situácia sa ete viac zhoršila v troch rokoch, keď náhle prestala chodiť. „Boli sme mesiac hospitalizovaní v nemocnici na detskej neurológii. Lekári nám povedali, že sa u Martinky prejavuje ataxia a predpokladajú genetickú príčinu jej problémov. Začali sme preto pravidelne navštevovať rehabilitácie, ktoré jej veľmi pomáhajú a zlepšujú jej zdravotný stav po všetkých stránkach. Pomôcky, ktoré potrebuje, aj terapie a rehabilitácie sú však veľmi finančne náročné.“

Akoby toho nebolo dosť, Martinkin stav sa ešte viac skomplikoval v júni tohto roku, keď kvôli ťažkým a nekontrolovateľným epileptickým záchvatom skončila na Jednotke intenzívnej starostlivosti. Jej stav sa po záchvatoch neupravil – práve naopak – došlo k veľkej progresii porúch chôdze, ataxie a monoparéze ľavej rúčky. „Zo všetkých síl sa snažíme Martinke pomôcť, aby opäť zvládala hry so svojimi spolužiakmi a aby sa jej telíčko zotavilo. Musíme ale veľa rehabilitovať a navštevovať mnohé podporné terapie. Naša Martinka je veľká bojovníčka a naďalej veríme, že sa nám podarí naplniť naše spoločné ciele,“ povedala na záver Lucia.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.