Príbeh č. 216: Eliáško

Eliáško sa narodil z dvojičiek, v októbri tohto roka oslávia so sestrou svoje druhé narodeniny. Dvojičky sa narodili predčasne, v 31. týždni akútnou sekciou. Pre Eliáška bol príchod na svet veľmi náročný – po narodení nedýchal a lekári ho museli oživovať. Po týždni mu prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia mozgu zistili viditeľné lézie bielej hmoty, čo je vlastne infarkt – poškodenie tkaniva. „Nikto nám nevedel povedať, ako sa bude Eliáš vyvíjať, či a ako bude dosahovať vývojové míľniky a aký bude jeho psychomotorický vývin,“ spomína mama Ivana.
Už v nemocnici začali s Eliáškom cvičiť Vojtovu metódu štyrikrát denne. Keď mal dva mesiace, rodičia si všimli, že za sestrou zaostáva. „Aj keď nám lekári aj priatelia vraveli, že netreba dvojičky porovnávať, nedalo sa. Jeho sestra každým dňom napredovala a on stagnoval,“ dodala. V štyroch mesiacoch sa pridružil aj problém so zrakom, ktorý je spôsobený poškodením centrálnej nervovej sústavy, preto sa rodičia snažia stimulovať Eliáškov zrak aj zrakovými cvičeniami.
Krátko pred svojimi druhými narodeninami Eliáško neudrží hlavičku, nepretáča sa, nesedí ani nelozí. Má oslabený chrbát a končatiny zasa spastické. Má tiež problém s prehĺtaním a je viditeľné, že neprospieva tak ako by mal. Dôkazom je aj jeho váha, váži len niečo vyše 6 kg. Mentálne je navyše na úrovni 3-mesačného bábätka. Lekári mu stanovili niekoľko náročných diagnóz – poškodenie mozgu, pomalý rast hlavičky, poruchu zraku, strabizmus aj obraz zmiešanej kvadruparézy, pričom postihnuté má všetky štyri končatiny.
Problémom je aj pravidelné cvičenie – Eliáško totiž prestal akceptovať náročnejšie cvičenia a máva apnoe pauzy z hnevu a nespokojnosti charakterizované ako afektívne respiračné záchvaty. Aj napriek tomu sa ale rodičia nevzdávajú. Vyskúšali rehabilitácie doma aj v zahraničí, hyperbarickú komoru, za sebou majú aj dve aplikácie kmeňových buniek, ktoré by mohli „opraviť“ poškodené nervové bunky. Po aplikácii sa odporúča stimulovať nervový systém, aby sa zefektívnilo ich podanie. V tejto oblasti Eliáškovi najviac vyhovuje cvičenie Feldenkrais a iné senzorické podnety, na ktoré reaguje veľmi dobre.
Aj napriek ťažkým diagnózam sa Eliáško snaží o socializáciu, krásne sa usmieva, a má rád, keď sa mu ľudia prihovárajú.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.