Vedenie dialógu

Príbeh č. 223: Filipko

18. október 2022
Filipkov štart do života bol veľmi ťažký. V dôsledku počiatočných komplikácií bojuje s viacerými – diagnózami ako hydrocefalus, centrálna porucha zraku, epilepsia, spastická kvadruparéza a svalová hypotónia. To, čo mu najviac pomáha, sú pravidelné rehabilitácie, ktoré sú však veľmi nákladné. Vďaka projektu Od začiartku v dobrých rukách ale bude môcť jednu takú absolvovať.

Filipko sa narodil v 31. týždni tehotenstva, v septembri 2019, akútnym cisárskym rezom. Ihneď po narodení bol resuscitovaný a následne prevezený na Jednotku resuscitačnej starostlivosti o novorodencov. Jeho stav bol veľmi kritický. „Keď nám po prvých nekonečne dlhých 24 hodinách oznámili, že jeho stav sa o niečo zlepšil a chlapček by to mohol zvládnuť, boli sme veľmi šťastní,” spomína mama Zuzana. Radosť rodičov však netrvala dlho.
O 12 hodín neskôr došlo u Filipka k masívnemu krvácaniu do pľúc a mozgových komôr. Lekári ich pripravovali na najhoršie a Filipkovi nedávali takmer žiadnu šancu na prežitie. Musel podstúpiť početné transfúzie krvi aj odľahčovacie punkcie komôr, aby sa mu zlepšilo dýchanie aj celkový stav. Filipko musel vybojovať aj ťažký zápal pľúc. Keď už si rodičia mysleli, že sú kritické momenty preč a lekári sa ho chystali odpojiť od umelej pľúcnej ventilácie, došlo k ďalšiemu masívnemu krvácaniu do pľúc, preto musel naďalej zostať pripojený na ventiláciu.
Kvôli krvácaniu do komôr došlo k rozvoju obštrukčného hydrocefalu, v dôsledku čoho sa Filipkova hlavička začala zväčšovať. Nutné preto boli časté pukncie komôr, nevyhnutná bola aj operácia mozgu. „Našťastie sme našli veľmi šikovného a skúseného lekára, ktorý bol ochotný Filipka operovať. Vo svojich dvoch týždňoch musel prekonať náročný transport z Prešova do Bratislavy.” Jeho stav sa však prevozom výrazne zhoršil, bol dehydrovaný a mal rozvrátený metabolizmus. Magnetická rezonancia navyše odhalila ďalšie krvácanie do mozgu – tentokrát omnoho závažnejšie, pretože došlo k prekrvácaniu aj tkaniva mozgu. Musel preto podstúpiť ďalšie dve operácie, v rámci ktorých mu do mozgu zaviedli shunt, hadičky, ktoré z mozgu odvádzajú mozgovomiešny mok.
Po mesiaci strávenom v nemocnici Filipka prepustili domov. Kvôli častým kontrolám a tomu, že chceli Filipkovi dopriať tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť a rehabilitácie niekoľkokrát do týždňa, sa celá rodina presťahovala z východného Slovenska do Bratislavy. Filipko má totiž zdravotné problémy dodnes – pre komplikácie so shuntom sa u neho často prejavujú bolesti hlavy, zvracanie, nechutenstvo aj záchvaty plaču. Kvôli poškodeniu mozgu má výrazné postihnutie zraku a rozvinula sa u neho aj epilepsia. Výrazne zaostáva v psychomotorickom vývoji, vo svojich dvoch rokoch stále nedokáže sám sedieť, neplazí sa, neštvornožkuje, nechodí.
K tomu, aby napredoval, potrebuje intenzívnu rehabilitáciu, špeciálne rehabilitačné pomôcky, ktoré sú finančne veľmi nákladné a poisťovňa ich neprepláca, resp. len veľmi obmedzene. „Tie najlepšie rehabilitačné centrá sú zväčša v súkromných centrách, sú však veľmi drahé a poisťovne ich nehradia. Práve v takýchto centrách ale deti s podobným postihnutím, ako má Filipko, dosahujú najväčšie pokroky,” hovorí Zuzana.
Filipko aj napriek mnohým zdravotným problémom všetkým denne dokazuje, že má obrovskú chuť do života. Je veselý a stále usmiaty. “Snívame o tom, že raz bude samostatne chodiť, bude môcť ísť do školy so zdravými detičkami a spolu s nami a so svojou sestričkou sa bude môcť tešiť z obyčajných, a pritom tak vzácnych vecí.”

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.