Vedenie dialógu

Príbeh č. 224: Klárka

25. október 2022
Klárka je šikovné, usmievavé a vytrvalé dievčatko, ktoré však každý deň bojuje s osudom. Nedostatok kyslíka pri pôrode jej spôsobil vážne zdravotné problémy – poškodenie mozgu a detskú mozgovú obrnu. To všetko si vyžaduje pravidelné rehabilitácie, terapie, cvičenia a návštevy lekárov. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť Klárka absolvovať pobyt v rehabilitačnom zariadení, ktorý jej pomôže ďalej napredovať a priblížiť sa tak k svojmu snu: byť samostatná a užívať si život so svojimi rovesníkmi.

Klárka sa narodila z normálne prebiehajúceho tehotenstva, rodičom by ani vo sne nenapadlo, že jeden okamih pri pôrode zmení celý ich život. „Už v prvých dňoch života sa u Klárky prejavovali pre novorodenca nezvyčajné príznaky, zlé držanie telíčka, tras končatín. Lekári mi stále vraveli – je jej zima, prikryte ju,” spomína mama Lenka. Rodičom to však nedalo, preto rovno z pôrodnice šli za neurológom. Ten však tiež zhodnotil, že Klárka je v poriadku a tras časom prejde. Pri každej preventívnej prehliadke sa rodičia neustíle pýtali, či je všetko v poriadku, či Klárka nemá nejaký zdravotný problém, pretože viditeľne nenapredovala vo vývoji ako ostatné deti. „Vždy nám bolo povedané, že je všetko v poriadku a Klárka je len lenivejšie bábätko.”
Keď však v deviatich mesiacoch nedokázala nič z hrubej motoriky, Lenka začala vybavovať lekárske vyšetrenia po vlastnej línii. Neurológ, ktorého rodičia navštívili, okamžite pri pohľade na Klárku zhodnotil, že to nie je vôbec dobré. Stanovil diagnózu hypotónia s akr. hypertóniou a odporučil rodičom, aby s dcérkou začali ihneď cvičiť. Nasledovala návšteva fyzioterapeutky, ktorá stanovila, že Klárke stačí cvičiť Bobath metódu. „Veľmi sme sa potešili, že to s ňou nebude až také zlé, ale opak bol pravdou. Klárke metóda vôbec nevyhovovala, nikam sa neposúvala, začali sme mať navyše pocit, že sa všetko len zhoršuje – začali sa jej vytáčať ruky aj nohy do strán, stratil sa aj ten kúsok jemnej motoriky, čo mala.”
Ďalšia kontrola u neurológa priniesla ďalšie diagnózy – Spastická kvadruparéza s prevahou na dolné končatiny aj závažné poškodenie mozgu spôsobené hypoxiou pri pôrode, ktoré odhalila magnetická rezonancia mozgu. Rodičia ihneď ukončili spoluprácu s predchádzajúcou fyzioterapeutkou a začali hľadať niekoho, kto im naozaj pomôže. Pod vedením fyzioterapeutky Kristíny cvičí Klárka už skoro dva roky Vojtovu metódu druhej generácie 4-5-krát denne a k tomu pohybovku počas celého dňa. Za ten čas sa naučila plaziť ako vojak v poli, loziť po štyroch, dokáže sa vytiahnuť pri nábytku do stoja aj popri ňom prejsť. Naučila sa tiež sedieť na kolenách a veľa iných vecí z hrubej motoriky. Samostatný pohyb v priestore však ešte nezvláda, keďže telíčko ju neposlúcha, rovnako musí zapracovať aj na jemnej motorike.
Rodičia s ňou robia denne aj rôzne stimulácie, aby ju začal poslúchať aj jazýček a mohla sa nielen najesť, ale aj vysloviť slová mama a tata. „Do liečby sme zaradili aj hipoterapiu, čo Klárke pomáha naučiť sa držať chrbátik, baby plávanie, kde ju voda núti pevne držať hlavu, aj krúžok Play Wisely, kde sa zdokonaľuje v jemnej motorike a rozvíja mozog cez oči. Naučili sme sa aj rôzne techniky masáží, aby sme jej pomohli manuálne uvoľniť telíčko,“ vysvetľuje Lenka.
Rodina hradí všetky rehabilitácie, terapie, krúžky aj vzdelávanie sama. Je to veľmi finančne náročné, no ako hovoria rodičia, za žiadnych okolností sa nechcú vzdať sna, že Klárka raz bude viesť normálny život a užívať si ho bez obmedzení. „Sľúbili sme jej, že jej pomôžeme za každú cenu, lebo ona si to zaslúži. Klárka totiž naučila nielen nás rodičov, ale aj celú rodinu uvedomiť si, čo je v živote najdôležitejšie.“

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.