Príbeh č. 232 – Vaneska
Keď mala Vaneska sedem mesiacov, Janke a jej partnerovi sa čosi prestalo na dcérke pozdávať. „Zaostávala za svojimi rovesníkmi, nebola taká obratná ako oni,“ povedala nám mamina. Návšteva v nemocnici a opakované vyšetrenia u špecialistov potvrdili to, čo v súvislosti so svojimi deťmi nechce počuť žiaden rodič. Vaneske dnes v zdravotnej karte nájdete skratku DMO s pár cudzími slovami – spastická kvadruparetická forma. Diagnostikovali jej ťažší typ detskej mozgovej obrny. Taký, ktorý, bohužiaľ, postihuje všetky štyri jej končatiny. Podľa Jankiných slov však obrna obmedzuje najmä Vaneskine nôžky. Kolotoč každodenného cvičenia, rehabilitovania a snahy o akýkoľvek malý krôčik vpred sa roztočil aj v tejto prešovskej rodine.
„Na základe odporúčaní špecialistov sme s Vaneskou začali cvičiť Vojtovu metódu, no tú sme museli ukončiť hneď po dvoch mesiacoch. Vaneske vyvolávala silne zášklby a kŕče v nožičkách,“ vysvetlila nám mamina Janka. Prešli teda ku konceptu zvanému Bobath, podľa ktorého cvičia dodnes. Doma aj s Vaneskinou fyzioterapeutkou. Janke sa tento koncept páči, hravou formou sa totiž snaží skvalitniť pohybové možnosti každého dieťaťa v závislosti od jeho veku a schopností. Hovorí sa mu aj 24-hodinový koncept. Obsahuje totiž rôzne odporúčania pre prácu s dieťaťom s obmedzeným pohybom na celý deň – od bežnej manipulácie až po úpravu prostredia a vhodne zvolené pomôcky ku každej činnosti. Napríklad, na stabilizáciu dievčatka v rôznych polohách používajú vertikalizátor či ortézky na nohy. Okrem toho chodia pravidelne plávať, na hipoterapiu aj na rehabilitačné pobyty.
„Ešte nám nesedí, nechodí, ale je veľmi statočná, šikovná a snaživá. Hlavne to nevzdáva. Je to veľmi usmievavé dievčatko, ktoré chce všetko spoznať,“ povedala nám Janka s hrdosťou, ktorú cítiť aj medzi riadkami. Vaneska je na tom, našťastie, veľmi dobre mentálne. Tým vyšší je zrejme aj jej potenciál napredovať. Najradšej sa doma hrajú s knižkami, pexesom a skladacími vežičkami. Len ich pritom neposlúcha jej jemná motorika. „Vaneska nám už začala aj pekne rozprávať, čo nás veľmi teší,“ pokračovala Janka. Jedným dychom však dodala, že majú pred sebou ešte dlhú a náročnú cestu. „Aby sme napredovali, potrebujeme pravidelne cvičiť a zúčastňovať sa rehabilitačných pobytov. Tie sú finančne náročné, no nevzdávame to. Veríme, že Vaneska sa jedného dňa postaví na nožičky,“ vyslovila svoj úprimný sen Janka. Veľmi im v tom budeme držať palce.
Finančná pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je podpora malých detí s vážnym zdravotným znevýhodnením, pôjde práve na Vaneskine rehabilitačné pobyty a pomôcky. Janka s Vaneskou chodievajú pravidelne do rehabilitačných centier v Piešťanoch, Košiciach alebo doma v Prešove, kde už ich poznajú.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.