Vedenie dialógu

Príbeh č. 233 – Rastík

24. august 2023
Rastíkovi sa začiatkom roka 2019 zrejme veľmi nechcelo prísť na svet. Bol január a za oknami panovala zima. Už bolo dávno po termíne pôrodu. Rastíkovi nakoniec v pôrodnici pomohli na svet akútnou sekciou, teda cisárskym rezom. Vedeli ste o tom, že na Slovensku sa podľa štatistických údajov narodí ročne približne 45 detí s Downovým syndrómom? V roku 2019 sa dieťaťom s nadmerným počtom 21. chromozómu stal aj malý Rastislav z Košíc. Od ranného detstva je pod dohľadom odborníkov a odborníčok v oblasti neurológie, fyzioterapie, špeciálnej pedagogiky, logopédie aj kardiológie.

S genetických ochorením Downov syndróm úzko súvisí znížený svalový tonus. Rastíkova svalová hybnosť je preto obmedzená, jeho svaly sú ochabnutejšie a zároveň uvoľnenejšie, s nízkym napätím. Okrem toho však Rastíka trápia hypermobilné kĺby, sú oveľa pružnejšie, ako je bežné. To má veľký vplyv na vývin jeho motoriky, ale aj na celkovú schopnosť hýbať sa a ovládať svoj pohyb. Ťažkosti mu robí aj jemná motorika – tá sa často označuje slovným spojením koordinácia oko-ruka. Chlapcovi robí problém zladiť prácu rúk a prstov s očami.
Rastík však nedávno dosiahol obrovský úspech. Krátko pred narodeninami, koncom minulého roka, začal chodiť. Ešte však doma majú na čom pracovať a bez pravidelného cvičenia to nepôjde. „Vonku sa bez kočíka ešte nezaobídeme. Ak už nevládze, tak si doň sadne,“ povedala nám Rastíkova mama Zuzka. Prognóza jeho chôdze je však priaznivá, v budúcnosti by s ňou podľa Zuzky nemal mať problém.

Rastík denné zápasí ešte s ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Pre tie zrejme nikdy nebude taký samostatný ako jeho dve staršie sestričky. Zabieha mu oko, má zlé postavenie piet a kolien, čomu sa odborne hovorí planovalgozita, na srdiečku zas má funkčný šelest. Rastislavova hlavička sa nezvyčajne nakláňa viac na pravú stranu. Tejto diagnóze sa hovorí tortikolis. Aj používanie artikulačných orgánov je pre neho veľmi ťažké, zaostáva vo vývine reči. To ho podľa slov maminy Zuzky čertí najviac. Aby spolu komunikovali, používajú znaky, obrázky aj jednoduché vety, no Rastík by toho chcel čo najviac povedať slovami. Keďže mu to nejde, zlostí sa. „Jediné slovo, ktoré sa mu darí vysloviť vždy, je baba,“ povedala nám Zuzka s tým, že Rastislav veľmi ľúbi svoju babku Maju.

Okrem babky má rád aj loptičky všetkých farieb a veľkostí. „Hlavne aby bol nablízku niekto, s kým si môže zahádzať,“ prezradila Zuzka. Dodala, že pomocou farebných loptičiek sa Rastík naučil rozoznávať farby. Veľmi rád si číta knihy. Teraz má doma rozčítaný starý sovietsky príbeh o vlkovi, čo chce chytiť zajaca s názvom No počkaj zajac!. S čítaním mu pomáhajú a komentujú mu dej. Rastík tiež chodieva von na ihrisko, šmýkať sa a hojdať. „S každým dieťaťom, čo je na ihrisku, by sa len stískal. Snaží sa s nimi nadviazať kontakt,“ vysvetlila nám Zuzka.

Aby Rastík napredoval, navštevoval už hipoterapie, baby plávanie aj rehabilitácie snoezellen v multisenzorickom prostredí. S mamou Zuzkou už chlapček absolvoval aj niekoľko pobytov v košickom rehabilitačnom centre Liberta. Tie mu cielene pomáhajú s tým, aby spevnel a bol si istejší v chôdzi. Takéto rehabilitácie by mal Rastík absolvovať pravidelne, no tie značne okresávajú rozpočet dnes päťčlennej domácnosti. Finančná pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je podpora malých detí s vážnym zdravotným znevýhodnením, preto pôjde práve na Rastíkove rehabilitačné pobyty v Košiciach.

Okrem finančnej pomoci dostanú Zuzka s Rastíkom od spoločnosti Lidl aj zásobu plienok od značky Lupilu.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.