Vedenie dialógu

Príbeh č. 239 – Kubko

13. september 2023
Ako vyzerá skutočný boj o život? Kubko s mamou Katkou by vám o tom vedeli rozprávať. Chlapček prišiel pred pár rokmi na svet o trochu skôr – cisárskym rezom. Navyše, lekári mu na srdci našli vrodenú chybičku. Hneď po narodení ho preto museli napojiť na dýchacie prístroje, jeho pľúca by to ešte samy nezvládli. Na svete bol len mesiac a už musel podstúpiť svoju prvú operáciu. Išlo o pľúcnu tepnu, takzvanú pľúcnicu. Začalo sa toho však na neho sypať viac.

„Popritom všetkom sme ešte bojovali so stolicou. Bolo hrozné dívať sa na vlastné dieťa, ako sa trápi a vy mu neviete pomôcť,“ povedala Kubova mama Katka. Našťastie, Kubko zápal čriev aj rôzne infekcie prekonal. Prvé tri mesiace svojho života teda trávil v nemocnici, najmä na špecializovaných oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Potom ho konečne pustili domov k rodine, ale boj o život ešte neskončil.

Zo slov Kubkovej maminy Katky je jasné, že to bolo náročné. Neustále navštevovali lekárov a nemocnice, absolvovali rôzne vyšetrenia, do toho bojovali s jedením. Tým, že Kubka v nemocnici kŕmili sondou a nenaučil sa sať – musela ho to doma naučiť Katka. Ani jeho problémy so stolicou neutíchali. S tými sa nakoniec opäť dostali do nemocnice, už ako akútny prípad. V Bratislave Kubkovi zistili, že časť jeho hrubého čreva je neprekrvená. Absolvoval tak ďalšiu operáciu. Jej výsledkom bola dočasná stómia – umelo vytvorený otvor na povrchu brucha, ktorý chlapcovi nejaký čas umožňoval vylučovať stolicu.  

O pol roka čakala Kubka ďalšia operácia. Tentokrát išlo o srdiečko. Tá dopadla veľmi dobre, no chlapec dostal počas pobytu v nemocnici a pre zlé vyprázdňovanie mechúra silný zápal obličiek. Podstúpil preto ďalšiu operáciu, v tomto prípade močového mechúra a semenníkov.

Aby toho nebolo na jednu ľudskú bytosť málo, Kubko má jeden chromozóm navyše. Určite viete, čo to znamená – pre nadpočetný chromozóm má chlapček Downov syndróm. Podľa viacerých odborných zdrojov ide o najčastejšie genetické ochorenie na Slovensku. „Tieto detičky mávajú vrodenú chybu srdiečka, čo bol aj náš prípad a bývajú veľmi hypotonické, žiaľ, aj toto je náš prípad,“ vysvetlila nám Katka. Pre vrodenú hypotóniu, teda znížené svalové napätie, sa Kubko naučil chodiť až v troch rokoch. „A stále to nie je pevná chôdza,“ dodala mama Katka s tým, že preto neustále cvičia, chodia na rôzne terapie a rehabilitácie.

„Robíme všetko preto aby sa Jakubko mal v živote dobre. Aby mohol viesť samostatný a plnohodnotný život. Lenže to je finančne veľmi náročné,“ povedala nám na záver Katka. Finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách, ktorého cieľom je podpora malých detí s vážnym zdravotným znevýhodnením, preto využijú na platbu za ďalší rehabilitačný pobyt, ktorý Kubkovi pomôže stáť stabilnejšie na vlastných nohách.

Okrem finančnej pomoci dostanú Katka a Kubko od spoločnosti Lidl aj zásobu plienok od značky Lupilu.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.