Príbeh č. 229 - Riško
„Doma sme od začiatku začali cvičiť, no aj napriek intenzívnej rehabilitácii jeho psychomotorický vývoj zaostával,“ povedal nám Riškov otec Andrej. Riškovi krátko potom diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Sú to štyri roky, čo sa s týmto neurologickým ochorením a jeho prejavmi snaží naučiť žiť nielen chlapec, ale aj jeho rodina. Riška neposlúcha predovšetkým hrubá motorika. Pod tou si môžeme predstaviť svaly, vďaka ktorým dokážeme ovládať nielen niektoré reflexy, ale aj jednotlivé časti tela. Umožňuje nám sedieť či stáť, udržať rovnováhu, behať či skákať, chytať a hádzať loptu.
V Riškovej zdravotnej karte sa nachádzajú aj také cudzie slová a výrazy ako hypotonus trupu či hypertonus končatín. To sú vážne postihnutia chlapcovej motoriky. Čo si pod tým môžete predstaviť? Jednou z podmienok na akýkoľvek pohyb ľudského tela je primerané svalové napätie. Odborne sa tomu hovorí normotonus. Väčšina z nás práve také napätie v tele má. Riško nie. Hypotónia trupu znamená, že v ňom má menej napätia, ako by na pohyb potreboval, naopak hypertónia v končatinách znamená, že v nich má toho napätia až príliš.
Riško preto sám chodiť nedokáže a sedí len s oporou. Neudrží váhu svojho vlastného tela, má slabú opornú funkciu. Pohybuje sa predovšetkým plazením, prípadne v špeciálnom vozíčku, s ktorým zdolá aspoň krátke vzdialenosti. „Keďže funkcia jeho trupu je nedostatočná, k tomu, aby sa udržal v nejakej polohe, napríklad v sede, používa v zvýšenej miere svaly končatín, preto ich potom nemôže efektívne používať na inú manipuláciu,“ vysvetlil nám otec Andrej. „Nerozpráva, ale veľmi rád si spieva,“ dodal k tomu.
Podľa jeho slov nebude Riško, bohužiaľ, nikdy úplne samostatný. Aj napriek tomu to v tejto rodine s jej najmladším členom ešte nikto nevzdal. Každý deň pracujú na tom, aby chlapec napredoval. Akýkoľvek krok vpred sa predsa počíta. Nedá sa vylúčiť, že sa Riško niekedy naučí rozprávať. Teraz preto napríklad pracujú na rozvoji jeho komunikácie, najmä tej neverbálnej, aby si doma lepšie rozumeli, aby Riško dokázal zrozumiteľne vyjadriť svoje potreby.
Pri bežných činnostiach, aj cvičeniach, používa chlapec špecializované rehabilitačné pomôcky, ktoré mu poskytujú potrebnú oporu – špeciálny kočík, vertikalizátor, oblek TheraTogs, hrazdičku, valce aj fitlopty. Okrem cvičenia doma však chlapček potrebuje dlhodobú starostlivosť konkrétnych špecialistov a špecialistiek – bežne chodia na fyzioterapiu, využívajú aj psychologické služby.
Pravidelne absolvujú aj rehabilitačné pobyty v rôznych centrách a zariadeniach. Práve na takýto pobyt, konkrétne v Žiline, chce rodina použiť aj finančnú pomoc z projektu Od začiatku v dobrých rukách. Podľa slov Riškovho otca Andreja to tam už dobre poznajú a so službami sú spokojní. Páči sa im cvičenie s dvoma fyzioterapeutkami či fyzioterapeutmi naraz, aj tie v obleku TheraTogs či cvičenia zamerané na dynamickú stabilizáciu. Riškovi určite prospejú aj termoterapia alebo kineziologické tejpovanie a masáže. Pri niektorých terapiách sú dokonca prítomné aj psy, ktoré odborníci a odborníčky aktívne zapájajú do cvičení s detskými pacientmi. Tie má Riško veľmi rád, motivujú ho k výkonu. My mu zo srdca želáme len tie najlepšie osobné výkony!
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.