Príbeh č. 286 – Anička
Aničkine ťažkosti súvisia vo veľkej miere s jej pohybom – od končatín až po jazyk v ústnej dutine. Pre Downov syndróm je Aničkin psychomotorický vývoj oneskorený, chodiť začala napríklad až ako trojročná. Podarilo sa jej to len vďaka intenzívnym rehabilitačným pobytom a pravidelným ambulantným terapiám. Dnes už zvláda chôdzu po schodoch s asistenciou. Má štyri roky, no zatiaľ prakticky nerozpráva. „Znížený svalový tonus, ktorý sťažuje jej hrubú aj jemnú motoriku, sa podpísal aj na slabšom fungovaní jej žuvacích a lícnych svalov v ústnej dutine,“ vysvetlila nám Judita s tým, že to má okrem iného vplyv aj na Aničkinu reč a jedenie. Dievčatko zatiaľ, aj napriek veľkej snahe rodiny, lekárov a logopédov, konzumuje len mixovanú stravu.
Okrem toho, pravidelne navštevujú hneď niekoľko odborníkov a odborníčok v ambulanciách – imunoalergológov, kardiológov, gastroenterológov, neurológov, ale aj očných a ušných špecialistov a ortopédov. „Downov syndróm je poväčšine spájaný s poruchami učenia a zaostávaním aj čo sa týka mentálnej stránky. To predstavuje asi najväčšiu stigmatizáciu týchto detí. Socializácia a inklúzia medzi zdravé deti je však pri deťoch s Downovým syndrómom veľmi prospešná,“ odôvodnila Judita svoje rozhodnutie čiastočne integrovať Aničku do materskej školy.
Do toho však prišla nová komplikácia. Pre zvýšenú hypermobilitu kĺbov pravidelne dochádzalo k luxácii Aničkinho ľavého bedrového kĺbu, teda k akémusi opakovanému vykĺbeniu hlavice stehennej kosti z jamky. Nedávno preto musela podstúpiť finančne nákladnú operáciu vo Viedni. „Je pre nás hrdinka – trpezlivo dokázala zvládnuť šesťtýždňové ležanie v sadrách,“ povedala nám hrdo Judita.
Doma veria, že keď sa jej budú náležite venovať, s podporou rôznych terapií a najmä s láskou, Anička bude napredovať a dokáže sa zaradiť v čo najväčšej miere medzi svojich rovesníkov a rovesníčky. „Naša rodina žije už štvrtý rok len z jedného príjmu a vzhľadom na ďalšie tehotenstvo to nebude možné tak skoro zmeniť,“ povedala nám Judita, ktorá nás požiadala o finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z projektu Od začiatku v dobrých rukách. Tieto peniaze tak môžu minúť na Aničkine liečebné náklady po operácii v zahraničí, ale aj na nevyhnutné intenzívne rehabilitácie, aby sa dievčatko opätovne rozchodilo.
Aničku a jej rodinu môžete na ich ceste za kvalitnejším životom finančne podporiť ľubovoľnou finančnou čiastkou teraz aj vy – na bankový účet SK91 6500 0000 0000 9552 4316. Každá pomoc sa predsa počíta.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.