Príbeh č. 294 – Dominik
Dva dni po pôrode však Dominik dostal silné krvácanie do mozgu. Nikto si podľa Márie nevedel hneď vysvetliť, prečo sa to stalo. Nakoniec sa podľa jej slov niektorí lekári vyjadrili, že problém vznikol práve pri prirodzenom pôrode, pri ktorom vyvíjali na chlapcovu hlavičku príliš veľký tlak a štruktúry v jeho mozgu to nezvládli. S tým súvisí aj jedna z chlapcových diagnóz – hydrocefalus. V jeho hlavičke sa neustále hromadil mozgovomiechový mok, ktorý bolo potrebné odstraňovať. Aby bolo odsávanie likvoru jednoduchšie, pod kožu mu operačne zaviedli rezervoár. Dominik vtedy nebol na svete ešte ani mesiac, nevážil ani dve kilá.
Podľa Máriiných slov to bola pre také malé bábätko náročná operácia, opakovane po nej potreboval krvné transfúzie. Pre covidové opatrenia ho v tom čase Mária mohla vidieť len pol hodinu denne, otec sa s ním nemohol stretnúť vôbec. Dobrá správa je, že rezervoár Dominikovi pomohol a prebytočná krv sa vstrebala. Po niekoľkých mesiacoch mu ho mohli konečne vybrať, už ho nepotreboval. V mozgu mu však zostali veľké cysty naplnené vzduchom, ktoré mu dodnes bránia v prirodzenom vývoji.
Po dlhých mesiacoch boja o život sa nakoniec Dominik dostal domov k svojej rodine. Bol veľmi slabý, veľa odpočíval a spal. Keďže nedokázal prijímať mliečko z fľaše a prisať sa, kŕmili ho cez sondu. Ako uviedla Mária, ešte dlho verila, že keď to najhoršie už majú za sebou, Dominik všetko dobehne. Jeho vývin však nenapredoval – neotáčal sa, nepoužíval svoje ručičky, ani zrak mu dobre neslúžil.
Lekári a lekárky rodine odporúčali s Dominikom veľa cvičiť, aby mu spevnelo telíčko, aby sa mu zlepšil stav. Cvičili preto Vojtovou metódou aj podľa Bobath konceptu. „Dominikovo telo to však nezvládlo a dostal epileptický záchvat. Dokonca niekoľkokrát denne, aj po 20 minút,“ povedala nám Mária. Kým pre chlapca našli vhodnú liečbu, aby sa jeho stav stabilizoval, ubehli dva mesiace. „Dva mesiace bez cvičenia so záchvatmi, ktoré jeho stav len zhoršovali,“ dodala Mária. Po čase sa však konečne mohli vrátiť aspoň k cvičeniu podľa Bobath konceptu.
Dominikovi okrem toho diagnostikovali ešte zrakovú poruchu – strabizmus. Na zoznam jeho diagnóz však patria aj hypoxicko-ischemická encefalopatia, detská mozgová obrna s postihom všetkých štyroch končatín s pravostrannou prevahou.
Hoci je Dominik stále ležiacim dieťaťom, jeho rodičov teší každý nepatrný pokrok. Napríklad to, že už svoje rúčky nedrží len pri tele, ale čoraz viac ich dáva do priestoru. „To sú maličkosti, ktoré si rodičia zdravých detí bežne neuvedomujú, no pre nás majú obrovskú hodnotu,“ zdôverila sa nám Mária. Pre svojho syna urobí čokoľvek.
Okrem cvičenia doma a v rehabilitačnom centre chodia s Dominikom plávať, no radi by vyskúšali aj intenzívnejšie rehabilitačné pobyty, ktoré majú na detičky s jeho diagnózami pozitívny účinok. Dominik ešte má šancu napredovať, v rodinnom rozpočte im však na takéto finančne náročné pobyty nezostáva dosť prostriedkov. Aj preto nás Mária požiadala o finančnú pomoc vo výške 2 500 eur z grantového programu Od začiatku v dobrých rukách. Prostredníctvom tohto programu totiž poskytujeme podporu práve takým malým deťom, ako je Dominik – s rôznymi zdravotnými ťažkosťami, ktoré sú pre ich rodiny často finančne veľmi náročné.
Dominika a jeho cestu za kvalitnejším životom môžete teraz podporiť ľubovoľnou finančnou čiastkou aj vy – na účte: SK55 0900 0000 0050 3804 4474. Každá pomoc sa počíta.
Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do dovŕšených štyroch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.