Férové jednanie

Príbeh č. 206: Natalka

21. jún 2022
Natálka si už počas prvého roka života vytrpela omnoho viac ako väčšina dospelých. Aj napriek tomu je odhodlaná bojovať o svoj plnohodnotný život. Rovnako ako jej mama Katarína, ktorá ešte počas tehotenstva absolvovala operáciu pre záchranu dcérkinho zdravia. Vďaka podpore z projektu Lidl – Od začiatku v dobrých rukách bude môcť Natálka absolvovať rehabilitačný pobyt v špecializovanom centre.

Už počas tehotenstva lekári Kataríne oznámili, že jej dieťaťko bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou rázštep chrbtice. Ešte pred narodením dcérky preto absolvovala operáciu v Zürichu. Veľkou výhodou bolo, že bábätko ešte v brušku hýbalo nohami a dokonca aj prštekmi na nohách. Operáciou sa lekárom podarilo zastaviť rozsah poškodenia, no, žiaľ, nie všetky funkcie sa podarilo zachrániť. „Práve vďaka tejto operácii máme nádej, že Natálka bude môcť jedného dňa žiť plnohodnotný život,” povedala Katarína.
Ani po narodení však situácia nebola jednoduchá. Už štvrtý deň po pôrode zaviedli dievčatku kvôli rozvíjajúcemu sa hydrocefalu tzv. shunt, umelo vytvorenú spojku umožňujúcu voľný tok tekutiny v organizme. Pri ďalších vyšetreniach zasa lekári zistili, že močový mechúr nepracuje úplne správne a je hyperaktívny. V Zurichu sa preto snažia zachrániť funkčnosť mechúra liekom Oxybutinín, aby sa naučil byť flexibilný a zadržiavať moč. „Môže to spôsobovať, že Natálka bude musieť byť cievkovaná celý život, ale zabráni to pravdepodobnej inkontinencii, takže sa nebude pomočovať a nebude musieť nosiť plienky,“ vysvetlila Katarína.
Počas prvého roka si Natálka prešla veľmi náročným obdobím. Pre skvalitnenie svojho života musela podstúpiť viacero operácií. Dve operácie si vyžiadalo hojenie jazvy na chrbátiku – tá sa otvárala a likvor z miechy vytekal von. Operáciami sa podarilo jazvu uzatvoriť a plastikou podkožia lekári zabezpečili, že likvor už nemal kadiaľ preniknúť. Táto situácia však spôsobila, že dievčatko mohlo prvý polrok iba ležať. Neskôr zistili, že po zakrvácaní mozgu zostal nad mozgom hygrom, ktorý naň tlačí, a tak ovplyvňuje jej vývoj. Lekári dlho tápali, ako by mohli Natálke pomôcť. Po konzultácii s odborníkom zo zahraničia napokon podstúpila výmenu ventilu v shunte.
Všetky zdravotné ťažkosti rodine zabránili plne sa venovať rehabilitáciám a brzdili Natálkin vývoj. Aj napriek tomu vidí Katarína síce pomalé, ale obrovské pokroky. „Natálka sa dokáže otočiť z bruška na chrbátik, zlepšil sa jej cit v nohách aj uvedomovanie si svojho vlastného tela, snaží sa sedieť a dvíhať sa do sedu.“ Aby sa jej však podarilo rýchlejšie napredovať a dostať sa na lepšiu pohybovú úroveň, potrebuje odbornú pomoc a rehabilitačné pobyty. „Ak by sme nepodstúpili operáciu počas tehotenstva, Natálka by nesedela ani nechodila. No teraz vidíme, že operáciou a drinou dokážeme zázraky,“ dodala Katarína.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás férové jednanie? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

15. jún 2022

Samko prišiel na svet pred takmer troma rokmi s diagnózou Downov syndróm. Pomôcť dobehnúť svojich rovesníkov vo vývoji mu môžu najmä liečebné pobyty a terapie...

30. máj 2022

Lidl zaplatil v minulom roku slovenským dodávateľom za ich výrobky 450 miliónov eur, podiel potravín od slovenských dodávateľov na pultoch Lidla 36%.

7. apríl 2022

Lidl zaplatil v roku 2021 slovenským dodávateľom za ich výrobky 450 miliónov eur.