Šetrenie zdrojov

Spolu sme zdolali rekord v upratovaní!

14. máj 2024
Do jarného susedského upratovania sa v roku 2024 zapojilo rekordné množstvo dobrovoľníkov.

Jarné susedské upratovanie 2024 prekonalo všetky doterajšie rekordy! Ďakujeme dobrovoľníkom za ich neúnavné úsilie a všetkým vám za darované zálohy z PET fl iaš a plechoviek. S vašou pomocou sme upratali veľký kus prírody a spravili Slovensko čistejšie.

V susedskom upratovaní ste pomohli dosiahnuť skvelé výsledky:
∙ 480 uprataných lokalít
∙ 33 562 dobrovoľníkov
∙ cca 350 ton vyzbieraného odpadu.

Nestihli ste sa zapojiť? Nevadí, upratovania prebiehajú celoročne. Takto sa môžete zapojiť:

1. Ako organizátor upratovania: Registrujte sa ako organizátor na našej webovej stránke a OZ Upracme Slovensko vás budeme kontaktovať s ďalšími krokmi: http://bit.ly/upracmeSK_organizator. Po registrácií pridajte upratovanie aj na web, kde bude priebežne aktualizovaný zoznam podujatí pre verejnosť.

2. Ako dobrovoľník na upratovanie: Registrujte sa ako dobrovoľník na webovej stránke a OZ vás bude kontaktovať s ďalšími krokmi: http://bit.ly/upracmeSK_dobrovolnik

3. Ako okoloidúci, ktorému záleží na životnom prostredí: Choďte na prechádzku okolo domu či do prírody a vyzbierajte do vreca/tašky odpadky, na ktoré narazíte. Môžete ich odfotiť a zdieľať na sociálnych sieťach verejne s označením #UpracmeSlovensko.

MAPOVANIE ODPADU PRED PODUJATÍM

Okrem zapojenia sa do upratovania, môžete mapovať problémové oblasti prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut (www.trashout.ngo), odkiaľ čerpáme dáta na organizovanie upratovaní. Pokiaľ chodíte pravidelne do prírody alebo vo svojom okolí vidíte odpad, ktorý tam nepatrí, nahláste ho cez túto appku. Miesto odfotíte a aplikácia k nemu priradí GPS súradnice, teda presnú polohu. V TrashOut je už teraz nahlásených viac ako 7-tisíc skládok a znečistených miest na Slovensku.

Pozrite si fotky dobrovoľníkov, ktorí prispeli k nášmu čistejšiemu okoliu a ktorým ĎAKUJEME :)

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.