Vedenie dialógu

Čistinky od svojho Lidla získavajú ďalšie sídla

31. október 2023
Metropoly volajú, že Čistinku nemajú! Parčíky od svojho Lidla získavajú tieto sídla: Veľký Meder, Levoča, Košice – Dargovských hrdinov, Rožňava a Považská Bystrica

Čo môže slovenským mestám závidieť Paríž, New York či Rím? Predsa mestský park čo svet nevidel! Víťazi druhého ročníka súťaže Lidl Čistinka sú známi. Sú nimi Veľký Meder, Levoča, Košice – Dargovských hrdinov, Rožňava a Považská Bystrica. Týchto päť miest dostalo najviac hlasov spomedzi 68 účastníkov druhého ročníka súťaže, ktorú organizuje Lidl. O víťazoch rozhodli ľudia v hlasovaní na webe www.lidl.sk/cistinka.

Lidl Čistinka je mestský park tvorený zo štyroch prepojených modulov. Tri z nich majú rozmer 12 x 12 m, štvrtým je multifunkčné športovisko s výmerou 15 x 15 m. Basketbal? Futbal? Volejbal? Stolný tenis? Žiaden problém, na Čistinke padnú mnohé športové rekordy. V ďalších troch častiach sa na ihrisku zabavia najmenší, pod prístreškom si jedlá pripravené na griloch vychutnajú mnohí fajnšmekri, workoutovú zónu využijú mladí i starší. Na Čistinkách sa nachádza aj množstvo lavičiek a zelene. Jednoducho, mestský park jedna báseň!

„Svetové metropoly ako  Toronto, Paríž, Londýn, Rím či  Berlín môžu slovenským mestám závidieť. Získať mestské parky čo svet nevidel je totiž možné len na Slovensku a vďaka Lidlu. Svoj kútik si na Lidl Čistinke nájde každý – veľký či malý, starší aj mladší, športovec aj grilmajster. Gratulujeme víťazným mestám a tešíme sa na stretnutiach na Čistinkách,“ vysvetlil Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika zodpovedný za nákup a marketing. „Chceme robiť zo Slovenska lepšie miesto pre život a byť dobrým susedom všade tam, kde pôsobíme. Je dôležité, aby ľudia trávili čas spolu a aktívne, preto sme na Slovensku postavili päťdesiat detských ihrísk Žihadielok,“ doplnil M. Nagy. Rozloha Čistinky je viac ako dvojnásobná v porovnaní so Žihadielkom, hodnota jedného tohto mestského parku je 180 000 €. Každá Čistinka môže byť však iná, jedinečná – moduly je totiž možné variabilne usporiadať s ohľadom na pozemok a lokalitu.

„Mesto Veľký Meder a jeho obyvatelia s veľkou radosťou prijali správu o úspechu v projekte Lidl Čistinka. Táto súťaž spojila obyvateľov nášho mesta, ale aj blízkeho okolia pre hlasovanie v túžbe získať park s kútikom pre každého. Veľmi sa tešíme na trávenie voľného času a na aktivity v rámci komunitného života,“ reagoval primátor Marián Soóky. Práve Veľký Meder vytvoril nový rekord v počte získaných hlasov keď prekonal Rimavskú Sobotu, jedného z víťazov spred roka. Mesto zo Žitného ostrova uspelo s počtom 284 375 hlasov, čo v prepočte vychádza na 34 hlasov od každého Veľkomederčana.

"Spoločnosť Lidl opäť dokázala súťažou spojiť komunity nielen v Levoči, ale aj v ďalších slovenských mestách. Pre naše mesto bude čistinka obohatením a novým impulzom a veríme, že okrem toho, že skrášli verejný priestor, ponúkne Levočanom čas príjemne strávený športom alebo relaxom na čerstvom vzduchu s rodinou či priateľmi. Ďakujeme spoločnosti Lidl za dlhodobú iniciatívu pomáhať v rôznych oblastiach spoločenského života aj za nový mestský park v Levoči,“ povedal primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.

Radosť majú aj v Košiciach v mestskej časti Dargovských hrdinov. Potvrdil nám to starosta Dominik Babušík: "Veľmi sa teším výhre v mene celej našej mestskej časti a ďakujem všetkým, čo pomohli a hlasovali, pretože vďaka spoločnému úsiliu a každodennému hlasovaniu sa nám spoločne podarilo v súťaži vyhrať ihrisko pre naše sídlisko, ktoré bude prínosom pre všetky vekové kategórie. Bola to náročná cesta od začiatku až do konca. Začalo to prihlásením našej MČ do súťaže o Lidl Čistinku, rozposielaním informácií ako hlasovať, vylepovaním plagátov, neustálym pripomínaním, podporou jednotlivých mestských častí z celých Košíc, pomoci farárov, škôl a škôlok, niektorých poslancov, zamestnancov úradu, dôchodcov denného centra, rôznych skupín na sociálnych sieťach, ktoré tieto informácie ďalej zdieľali a pravidelne vyzývali k hlasovaniu, ako aj rôznym prevádzkam ktoré venovali motivačné ceny a mnoho ďalšieho. Obrovské ďakujem všetkým, čo pomohli, hlasovali a spojili sa pre našu mestskú časť Košice - Dargovských hrdinov alebo ako ju ľudovo nazývame - Furča."

To, že súťaž o mestský park má zmysel aj v budovaní komunít, ocenil primátor Rožňavy Michal Domik: "Ďakujeme za možnosť, získať do nášho mesta aj takouto formou v poradí už druhé ihrisko od Nadácie Lidl. Som hrdý na Rožňavčanov a  vďačný obyvateľom okresu Rožňava, ale aj celému Gemeru ako priateľom z Revúcej, Rimavskej Soboty, ktorý nám pomohli pri hlasovaní, a zas sme ukázali svoju súdržnosť, súťaživosť a spoločne dokázali znovu vyhrať. A práve preto viac ako hodnotu ihriska si cením spoluprácu a súdržnosť iných miest. Osobne si vážim to, že aj vďaka takýmto súťažiam sa budujú vzťahy medzi obyvateľmi a samosprávami z iných miest a obcí."

V Považskej Bystrici už vedia, kde bude Lidl Čistinka stáť. Viac nám prezradil primátor Karol Janas: “V necelej polovici septembra odštartovalo hlasovanie za Lidl Čistinku a Považská Bystrica svoj viac ako 40-dňový maratón skončila na zlatej a teda víťaznej pozícii.
Opäť sme sa snažili ľudí oslovovať, motivovať, pripomínať im každodenné hlasovanie a to nielen prostredníctvom facebookovej skupiny, ktorú založili pracovníčky mestského úradu. Oslovovali tiež školy, škôlky, rôzne inštitúcie, športové kluby, novinkou boli vtipné podporné videá. Na každodenné hlasovanie upozorňovali aj pracovníkov mestského úradu, organizovali súťaže a nakoniec sa to podarilo.Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí zotrvali a podporovali naše mesto každý deň. Spoločnými silami sme vyhrali pre Považskú Bystricu ďalšie krásne ihrisko, ktoré už budúci rok vyrastie na sídlisku Stred.

Výsledky hlasovania o Lidl Čistinky v roku 2023:

Kategória miest do 9 000 obyvateľov: Veľký Meder (284 375 hlasov)

Kategória miest od 9 001 do 15 999 obyvateľov: Levoča (189 864 hlasov)

Kategória miest od 16 000 do 21 999 obyvateľov: Rožňava (36 119 hlasov)

Kategória miest od 22 000 do 34 999 obyvateľov: Košice – Dargovských hrdinov (77 217 hlasov)

Kategória miest nad 35 000 obyvateľov: Považská Bystrica (33 201 hlasov)

 

Zaujímavosti z hlasovania o Lidl Čistinky v roku 2023:

Celkový počet odovzdaných hlasov: 1 140 493

Víťazné mestá získali takmer 55% zo všetkých hlasov: 620 776

Najviac hlasov za celú súťaž získal Veľký Meder: 284 375 a prekonal aj Rimavskú Sobotu spred roka

 

V prvom ročníku získali Lidl Čistinky Komárno, Rimavská Sobota, Dolný Kubín, Štúrovo a Modra.

Projekt je realizovaný Nadáciou Lidl a Nadačným fondom Lidl v Centre pre filantropiu v spolupráci s Lidl Slovenská republika, v.o.s.

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.