Vedenie dialógu

Príbeh č. 204: Peťko

7. jún 2022
Peťkov skorý príchod na svet priniesol okrem veľkej radosti aj nečakané komplikácie. Vada na srdiečku, Downov syndróm a hypotónia – to sú ochorenia, s ktorými sa musel vysporiadať už vo svojom útlom veku. Aj napriek tomu však z neho vyrastá usmievavý chlapček, odhodlaný prekonať každú výzvu, ktorá ho v živote čaká. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť absolvovať potrebnú rehabilitáciu a na cestách za vyšetreniami u špecialistov pomôže rodine aj palivová karta.

Peťkov príchod na svet bol náročný nielen pre rodičov, ale aj pre neho samého. Kvôli zlým prietokom krvi pupočnou šnúrou sa lekári rozhodli pre predčasný pôrod, o mesiac skôr ako sa plánovalo. Krátko po pôrode lekári vyslovili podozrenie na Downov sydróm. Navyše, po piatich hodinách, čo bol Peťko na svete, sa jeho stav nečakane a náhle zhoršil. Mal problémy s dýchaním, infekciu, neskôr aj žltačku. Prvé dni prežil na jednotke intenzívnej starostlivosti v inkubátore – v tom čase sa lekári dozvedeli aj výsledky z genetických testov. Okrem vady na srdiečku dostal do vienka aj chromozóm navyše, ktorý bol príčinou napokon potvrdeného Downovho syndrómu.
„Peťko najskôr vôbec nezvládal papať sám, bol sondovaný a kvôli slabému dýchaniu kojenie vôbec nepripadalo do úvahy. Až po 10 dňoch, keď sa mu zlepšilo dýchanie, mohol byť preložený z inkubátora do postieľky. Postupne začali pribúdať úspešné pokusy papania z fľaše, dokonca sme mohli pomaly začať aj s kojením,” spomína na náročné obdobie mama Jana. Veľkým úspechom pre ňu bolo každých pár mililitrov mlieka, ktoré dokázal vypiť sám. Po mesiaci v nemocnici Peťko prospieval, a tak si ho rodičia mohli konečne odviezť domov.
Neobišla ho však ani hypotónia, ktorá sa u detí s Downovým syndrómom vyskytuje veľmi často. Prejavuje sa zníženou hybnosťou svalov, a tak si vyžaduje veľa pravidelného cvičenia a stimulácie. Už od svojich dvoch týždňov preto cvičí Vojtovu metódu a orofaciálnu stimuláciu. „Pri prepúšťaní z nemocnice sme dostali celý zoznam špecialistov, u ktorých musí byť Peťko pravidelne sledovaný.“ Na základe odporúčaní špecialistov mu kvôli podpore vývoja a pohybu pribudli do aktivít rôzne ďalšie masáže, stimulácie a detské plávanie. Aj napriek tomu, že jeho vývoj nie je taký rýchly ako u detí s bežným počtom chromozómov, nestráca úsmev na tvári a robí radosť všetkým naokolo.
Peťko nedávno oslávil prvý rôčik a keďže počas prvých rokov života sa toho dá správnym prístupom, cvičením a stimuláciou ovplyvniť najviac, rodičia veria, že rehabilitačný pobyt ho posunie vpred. Uvedomujú si však, že sú len na začiatku a pred nimi je ešte veľké množstvo väčších či menších výziev. „Náš Peťko je ale bojovník, robí nám radosť a už v takomto útlom veku nás naučil brať každý malý úspech ako veľký krok vpred,“ povedala Jana. Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

21. február 2023

Lidl zintenzívňuje spoluprácu so slovenskými dodávateľmi

9. február 2023

Nadácia Lidl organizuje verejnú zbierku pre Slovenský Červený kríž, Lidl už prispel sumou 100 000 €.

28. december 2022

Lidl so svojimi zákazníkmi robil aj v roku 2022 zo Slovenska lepšie miesto pre život