Vedenie dialógu

Príbeh č. 205: Samko

15. jún 2022
Samko prišiel na svet pred takmer troma rokmi s diagnózou Downov syndróm. Pomôcť dobehnúť svojich rovesníkov vo vývoji mu môžu najmä liečebné pobyty a terapie, ktoré sú však finančne náročné. Vďaka podpore z projektu Lidl – Od začiatku v dobrých rukách môže Samko absolvovať rehabilitačný pobyt v Piešťanoch, rodičom pri cestovaní za vyšetreniami a terapiami pomôže aj palivová karta.

Samko sa narodil v jesenný októbrový deň. Na vytúžené dieťaťko čakali niekoľko rokov, a tak bola radosť z nového potomka dvojnásobná. Samotné tehotenstvo prebiehalo podľa Vladimíry, Samkovej mamy, bez komplikácií a veľmi si ho užívala. „V prvých mesiacoch tehotenstva mi z odberu vyšlo veľké riziko, že naše dieťaťko bude mať, pravdepodobne kvôli môjmu veku, Downov syndróm. Všetky merania a kontroly však boli v norme, preto som to pustila z hlavy a užívala si obdobie s bruškom.” povedala.
Samko sa narodil v termíne a bez akýchkoľvek komplikácií. Po pár dňoch však lekári rodičom oznámili, že genetické testy potvrdili u ich syna Downov syndróm. „Zrútil sa nám svet, lebo sme vôbec netušili, aké sú to detičky, čo budeme musieť prekonať a ako bude náš život vyzerať,“ spomína Vladimíra. Rodina sa musela popasovať s mnohými problémami. Keď mal Samko 6 mesiacov, bol operovaný na slabinový pruh. Všetko, čo dovtedy vedel, po narkóze úplne zabudol. Rodičia s ním museli nanovo cvičiť – dvíhať hlavičku, pretáčať sa. Keďže má od narodenia hipotóniu, musia s ním aj pravidelne cvičiť, aby sa mu oslabené svalstvo spevňovalo. Absolvovali aj rehabilitačné pobyty, ktoré mu veľmi pomáhali.
Postaviť sa mu podarilo mesiac pred jeho 2. narodeninami a hoci bude mať už onedlho 3 roky, zatiaľ nerozpráva. Rodičia s ním pravidelne navštevujú logopédiu, no podľa ich slov to ide veľmi pomaly. Hoci by si rodina priala rýchlejší progres, musia rešpektovať, že Samko má svoje vlastné tempo napredovania. „Je veľmi opatrný a vo všetkom má čas,“ pousmeje sa mama Vladimíra.
To, čo teraz podľa nich Samko najviac potrebuje, je zintenzívnenie liečebných pobytov a terapií. Zamerať sa chcú najmä na vývoj reči, pomôcť by im mohla aj hipoterapia. Všetko je však veľmi finančne náročné, o to viac, že za špecializovanými terapiami musia cestovať do vzdialených miest.
Samko oproti svojim rovesníkom síce zaostáva, no Vladimíra si je istá, že v detskom kolektíve by napredoval omnoho rýchlejšie. Veľmi by si želala, aby mohla svojho syna prihlásiť do škôlky. „Zatiaľ sa nám ho nepodarilo umiestniť z kapacitných dôvodov, pracujeme aj na tom, aby sa nám ho podarilo odplienkovať.“ Rodina verí, že bude mať šťastie na dobrých ľudí a že sa im podarí zaradiť Samka do bežného života, aby bol samostatný pri každodenných činnostiach.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

21. február 2023

Lidl zintenzívňuje spoluprácu so slovenskými dodávateľmi

9. február 2023

Nadácia Lidl organizuje verejnú zbierku pre Slovenský Červený kríž, Lidl už prispel sumou 100 000 €.

28. december 2022

Lidl so svojimi zákazníkmi robil aj v roku 2022 zo Slovenska lepšie miesto pre život