Vedenie dialógu

Príbeh č. 209: Patrik

11. júl 2022
Hoci Patrik nemá ešte ani tri roky, o svoj život musel bojovať už niekoľkokrát. Na tento svet prišiel predčasne, čo mu prinieslo mnoho komplikácií v jeho zdravotnom stave. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách však bude môcť absolvovať rehabilitácie, vďaka ktorým môže napredovať a byť bližšie k splneniu jeho najväčšieho sna – postaviť sa jedného dňa na vlastné nohy. Rodine tiež na ceste za rôznymi vyšetreniami pomôže palivová karta.

Patrika prezývajú bojovník. Niet sa čo čudovať, s neľahkými životnými okolnosťami zápasí už od svojho narodenia. Na svet prišiel veľmi predčasne, narodil sa v 26. týždni tehotenstva a vážil len vyše 600 gramov. „Bol veľmi maličký, meral len 32 cm. O svoj život však bojoval ako lev a bojuje oň doteraz,” spomína Patrikov otec Martin. Chlapček najhoršie zvládal odlúčenie od rodičov, ktorí s ním pre pandémiu koronavírusu po narodení nemohli byť. „Prvýkrát sme sa ho mohli dotknúť po viac ako troch mesiacoch. Trhalo nám to srdce,” dodal Martin.
Prvých desať dní svojho života Patrik dýchal sám. Na jedenásty deň sa však jeho telíčko unavilo, skolabovalo a lekári ho museli intubovať. Celkom 54 dní strávil na kyslíku a podpornej ventilácii. Zdravotný stav mu komplikovalo mnoho ďalších diagnóz – prekonal otravu krvi, zakrvácanie mozgu a štyrikrát musel podstúpiť transfúziu krvi. Má za sebou operáciu očí v Bratislave, trápi ho aj hypotónia, teda znížená hybnosť svalov. Na poslednej kontrole Patrikovi diagnostikovali DMO spastickú kvadruparézu , axiálnu hypotóniu a bohužiaľ aj závažnú psychomotorickú retardáciu.
Navzdáva sa však a s rodičmi poctivo cvičí – v minulosti cvičil Vojtovu metódu a teraz absolvuje rehabilitácie v rôznych rehabilitačných centrách. „Naším snom je, aby začal sedieť, neskôr štvornožkovať a nakoniec chodiť,“ želajú si rodičia. Patrik má momentálne 29 mesiacov a sedieť ani chodiť zatiaľ nedokáže. Rehabilitácie mu však veľmi pomáhajú, vďaka nim sa postupne učí držať hlavičku tak, aby bola pevná. Keďže sú však finančne náročné, rodina sa musí spoliehať na pomoc blízkych a rôzne grantové podpory. Veria ale, že Patrika spoločnými silami jedného dňa postavia na nohy. Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú.

V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

15. august 2022

Danko je veselý štvorročný chlapček, ktorému cestu skrížila detská mozgová obrna a genetická choroba. Na rozdiel od svojich rovesníkov sa nehrá každý deň na...

8. august 2022

Oliver bol vytúžené bábätko, na ktoré sa tešila celá rodina. Už v prvých mesiacoch mu však do života vstúpila nepríjemná diagnóza – hypotónia ťažšej formy...

1. august 2022

Múdre dievčatko, ktoré aj napriek svojim zdravotným problémom nestráca úsmev z tváre. To je Stelka, ktorá už tri roky žije s detskou mozgovou obrnou. Vďaka...