Vedenie dialógu

Príbeh č. 211: Dominika

26. júl 2022
Síce má Dominika len štyri roky, vo svojom živote musela zažiť viac utrpenia a bolesti než väčšina dospelých. Už niekoľkokrát totiž bojovala vôbec o to, aby prežila. Kvalitu jej života ale môžu výrazne zlepšiť rehabilitácie a cvičenia. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť Dominika takúto rehabilitáciu absolvovať a na presun do zariadení alebo k lekárom pomôže rodičom aj palivová karta.

Dominika sa mala narodiť ako zdravé bábätko, žiadne vyšetrenia počas tehotenstva neukázali, že by to malo byť inak. Narodila sa v termíne, no už pri narodení mala zrastený lebečný šev, ktorý jej neskôr, keď mala sedem mesiacov, museli lekári operovať. Hoci tvrdili, že ide len o estetický problém a vyšetrenia nepreukázali žiadny problém, Dominika sa nevyvíjala ako zdravé dieťa. Jej psychomotorický vývin zaostával a naďalej zaostáva – v štyroch rokoch nedokáže chodiť, sedieť, nerozpráva a mentálne je stále na úrovni malého bábätka.

Keď sa jej stav po mnohých rehabilitáciách, a najmä vďaka hipoterapii, zlepšoval, prišla veľká komplikácia – Dominike sa v dva a pol roku zauzlili črevá. Len zázrakom prežila a v nemocnici musela stráviť niekoľko mesiacov, kde bojovala o svoj život. Podstúpila viacero operácií. “Domov sa mi vrátilo ležiace dieťa, ktoré sa nevedelo ani pohnúť. Keďže jej zostalo len niekoľko centimetrov čreva, na to, aby mohla žiť, musí byť každý večer napojená na výživu, ktorá jej tečie do žily,” vysvetlila mama Lenka.

Vstup do žily Dominiku obmedzuje najmä v rehabilitáciách, pretože nemôže absolvovať hydroterapiu ani hipoterapiu, ktoré jej veľmi pomáhali. A pretože sa tento vstup zavádza operačne, musí byť Dominika pravidelne na niekoľko dní hospitalizovaná v nemocnici. Momentálne má dievčatko problém aj s luxáciou jabĺčka na kolene, preto ju čaká ďalšia operácia.

Aby toho nebolo málo, rodičia sa nedávno dozvedeli, že Dominika trpí raritným genetickým ochorením, ktoré nie je možné liečiť. Problémy, ktoré zažívala, súvisia práve s týmto ochorením. “Keďže je jediná na Slovensku a vo svete je len niekoľko dievčat s týmto ochorením, lekári nevedia určiť ani jej prognózu. Snažíme sa však robiť všetko pre to, aby bola kvalita jej života čo najlepšia a aby čo najviac napredovala,” povedala Lenka a dodala, že najviac jej dokážu pomôcť rehabilitačné cvičenia a terapie, ktoré sú však veľmi finančne náročné.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

15. august 2022

Danko je veselý štvorročný chlapček, ktorému cestu skrížila detská mozgová obrna a genetická choroba. Na rozdiel od svojich rovesníkov sa nehrá každý deň na...

8. august 2022

Oliver bol vytúžené bábätko, na ktoré sa tešila celá rodina. Už v prvých mesiacoch mu však do života vstúpila nepríjemná diagnóza – hypotónia ťažšej formy...

1. august 2022

Múdre dievčatko, ktoré aj napriek svojim zdravotným problémom nestráca úsmev z tváre. To je Stelka, ktorá už tri roky žije s detskou mozgovou obrnou. Vďaka...