Vedenie dialógu

Príbeh č. 212: Stelka

1. august 2022
Múdre dievčatko, ktoré aj napriek svojim zdravotným problémom nestráca úsmev z tváre. To je Stelka, ktorá už tri roky žije s detskou mozgovou obrnou. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť absolvovať rehabilitácie, ktoré jej pomáhajú výrazne napredovať a plniť jej sen – postaviť sa na nožičky, stať sa sebestačnou a začleniť sa medzi svojich rovesníkov. Rodine pomôže na cestách za vyšetreniami a cvičeniami aj palivová karta.

Hoci bol termín pôrodu naplánovaný na apríl, Stelka sa na svet vypýtala skôr – narodila sa v 28. týždni tehotenstva s pôrodnou hmotnosťou 1 180 g v Košiciach. S maminou musela stráviť dva mesiace na neonatologickom oddelení, kým sa dočkala vytúženého príchodu domov. „Ešte na oddelení sme začali cvičiť Vojtovu metódu, ktorú cvičíme do dnešného dňa. Po príchode domov sme absolvovali všetky potrebné kontroly v špecializovaných ambulanciách – Stelke bola diagnostikovaná detská mozgová obrna, kvadruspastická forma akcentovaná vľavo,” povedala Stelkina mama Miroslava.
V prvom roku sa dokázala pretočiť na pravú stranu, no na ľavú už menej. Ľavá noha bola veľmi slabá a rúčku mala zatnutú v pästičke. Keďže do nej neuchopí žiaden predmet a aj pri činnostiach ju využíva len zriedka, slúži Stelke ľavá ruka ako pomocná. Pravidelnými rehabilitáciami sa podarilo docieliť, že ju dokáže otvoriť a oprieť sa o ňu, napríklad pri štvornožkovaní.
V januári Stelka oslávila tri roky, a tak od septembra nastupuje do škôlky na adaptačný program v rámci kontaktu so svojimi rovesníkmi. Navštevovať ju bude dvakrát týždenne dopoludnia. „Boli sme sa v škôlke aj pozrieť a je plná očakávaní. Doma sa na škôlku hráme, rozprávame sa o tom, čo sa tam robí, aby bola na dianie pripravená,“ teší sa Miroslava.
Stelkin zdravotný stav si vyžaduje pravidelné rehabilitácie. Vojtovu metódu cvičí dvakrát týždenne doma a dvakrát s fyzioterapeutkou, navštevuje tiež rehabilitácie v Košiciach, Dunajskej Lužnej aj hipoterapiu v Spišskom Podhradí. Vďaka cvičeniam sa dokáže dostať do polohy na štyri, lozí, zvláda W sed aj šikmý sed. Priamy sed jej robí problémy, pretože kvôli spasticite, ktorou trpí, nedokáže vyrovnať nožičky, no občas sa jej podarí v tejto polohe aspoň chvíľu zotrvať. Nedávno začala v špecializovanom centre trénovať chôdzu s barličkami – pomáhajú jej pri tom dve fyzioterapeutky.
Zatiaľ sa Stelka nedokáže sama postaviť a stáť, k týmto úkonom potrebuje asistenciu rodičov. V noci nosí na oboch končatinách ortézy. Správnemu postoju a učeniu stáť na nohách jej pomáha aj vertikalizátor.
Aj napriek svojim zdravotným problémom je Stelka nesmierne inteligentné, komunikatívne a usmievavé dievčatko. „Rada recituje básničky, počíta do 10, vie vymenovať dni v týždni, pozná farby, vie, ako funguje semafór a bez problémov zaspieva slovenskú hymnu. V súčasnosti fungujeme na ľudových piesňach,“ dodá s úsmevom Miroslava.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

15. august 2022

Danko je veselý štvorročný chlapček, ktorému cestu skrížila detská mozgová obrna a genetická choroba. Na rozdiel od svojich rovesníkov sa nehrá každý deň na...

8. august 2022

Oliver bol vytúžené bábätko, na ktoré sa tešila celá rodina. Už v prvých mesiacoch mu však do života vstúpila nepríjemná diagnóza – hypotónia ťažšej formy...

26. júl 2022

Síce má Dominika len štyri roky, vo svojom živote musela zažiť viac utrpenia a bolesti než väčšina dospelých. Už niekoľkokrát totiž bojovala vôbec o to, aby...