Vedenie dialógu

Príbeh č. 213: Oliverko

8. august 2022
Oliver bol vytúžené bábätko, na ktoré sa tešila celá rodina. Už v prvých mesiacoch mu však do života vstúpila nepríjemná diagnóza – hypotónia ťažšej formy spojená s diastázou na brušku, kvôli čomu ho jeho svaly neposlúchajú. Hoci má už tri roky, nedokáže sedieť ani chodiť. Veľkou radosťou rodičov je, že začal štvornožkovať a ťahať sa za nábytkom. Vzhľadom na jeho zdravotný stav ide o obrovský progres, ktorý si vydreli pravidelným cvičením. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť Oliverko absolvovať rehabilitáciu, ktorá môže jeho napredovanie výrazne podporiť.

Všetko sa to začalo v 4. mesiaci na pravidelnej kontrole v poradni. Lekárka sa snažila Oliverka pritiahnuť do sedu, no hlavička mu zapadla dozadu. Pre istotu preto rodičov poslala na neurológiu, kde potvrdili diagnózu – psychomotorická retardácia s celkovým hypotonickým syndrómom. Rozbehol sa tak kolotoč ďalších vyšetrení a cvičení.
Rodičia začali s Oliverkom cvičiť Vojtovu metódu trikrát denne. Keď mal pol roka, všimli si, že sa mu často nepáči poloha na brušku a ani sa z bruška nechcel pretáčať na chrbát. Navyše, zabiehalo mu aj jedno očko. Rozhodli sa preto zmeniť detskú lekárku – ukázalo sa to ako správne rozhodnutie, pretože nová lekárka začala okamžite konať a Oliverka poslala na najrôznejšie vyšetrenia. Tie preukázali, že má v hlave hypofýzu menšieho rozsahu, slabšie vidí na ľavé oko a má strabizmus. Nosí preto okuliare a jedno očko má často aj prelepené. Vyšetreniami sa, našťastie, žiadna nová diagnóza nezistila, z čoho mali rodičia veľkú radosť. Aj napriek tomu sa ale neurológom Oliverkove pomalšie napredovanie a ochabnuté svaly nepozdávali – mali podozrenie na svalové ochorenie myopatia. Tá sa však zatiaľ nepotvrdila.
Oliverkov zdravotný stav si vyžaduje pravidelné cvičenie a rehabilitácie. Absolvoval už rehabilitačné pobyty v Trnave, Piešťanoch aj v Košiciach. Má vlastného fyzioterapeuta, s ktorým doma cvičieva, s rodičmi poctivo cvičí Vojtovu metódu a Bobath koncept. Rodičia vtipkujú, že z Oliverka sa stal vrcholový športovec, ktorý cvičí denne aj trojfázovo.
Čo je však najdôležitejšie, cvičenie zaberá a prináša reálne výsledky. Ako 14-mesačný nabral odvahu a vystrel sa na ruky do druhého vzpriamenia. O dva mesiace neskôr sa začal plaziť a ako 2,5-ročný sa naučil štvornožkovať. V napredovaní mu okrem cvičenia a rôznych vitamínov pomáha aj hipoterapia, za ktorou cestuje každý pondelok do Poľska.
To všetko s jediným cieľom – aby jedného dňa stál na vlastných nohách a mohol sa naháňať so svojimi rovesníkmi tak, ako to vídava u chlapcov na ulici.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

20. september 2022

Ronald bol pre rodinu veľkým prekvapením, no život sa s ním nemaznal už krátko po narodení. Narodil sa totiž s Downovým syndrómom, rázštepom pery a podnebia a...

16. september 2022

Do konca hlasovania zostávajú necelé dva týždne,

13. september 2022

Začalo to na prvý pohľad nevinnými zášklbmi kútikov úst, skončilo vzácnou genetickou mutáciou, ktorá spôsobuje epileptické záchvaty. Prognózy lekárov boli...