Vedenie dialógu

Príbeh č. 214: Danko

15. august 2022
Danko je veselý štvorročný chlapček, ktorému cestu skrížila detská mozgová obrna a genetická choroba. Na rozdiel od svojich rovesníkov sa nehrá každý deň na ihrisku, ale poctivo cvičí a podstupuje rôzne odborné terapie pre zlepšenie svojho zdravia. Vďaka podpore z projektu Od začiatku v dobrých rukách bude môcť absolvovať rehabilitačný pobyt, ktorý mu môže výrazne pomôcť v napredovaní.

Danko sa narodil ako zdravé a vytúžené dieťatko. Do jedného roka rodičia netušili, že by mohol mať nejaké problémy. Ani jeho, dnes už bývalá, pediatrička si nevšimla prvé príznaky diagnóz, a tak absolvoval mnohé vyšetrenia až po jeho prvom roku. „V roku, keď začínal chodiť, sa staval na špičky a jeho chôdza bola nemotorná. Nevedel udržať rovnováhu, bez pomoci nevedel vykročiť do priestoru,“ zaspomínala si Dankova mama Tamara. Po vyšetreniach preto začali poctivo rehabilitovať.
V roku 2020 Danko absolvoval operáciu, kde mu uvoľnili skrátené šľachy a kontraktúry v bedrách. Vďaka poctivému cvičeniu a absolvovaniu rôznych terapií dnes dokáže prejsť pár krokov aj sám. Inak sa pohybuje pomocou špeciálneho chodítka a barličiek, prípadne sa vozí v kočíku alebo invalidnom vozíku, keďže nôžky má stále dosť slabé.
Po mnohých vyšetreniach a pobytoch v nemocniciach sa ukázalo, že Dankovi pribudla ďalšia diagnóza, tentokrát genetického pôvodu. Hoci napreduje pomalšie a nôžky ho často neposlúchajú, nikdy sa nevzdáva a bojuje ďalej. Aj napriek svojim diagnózam je schopný žiť plnohodnotný život ako jeho rovesníci, na to však potrebuje podstúpiť ďalšie nákladné rehabilitačné pobyty, ktoré zdravotná poisťovňa neprepláca. „Bohužiaľ, všetky rehabilitácie, terapie a pomôcky pre Danka si hradíme sami. Mesačné náklady na terapie sú cez 700 eur. Napríklad aj špeciálne chodítko pre Danka stálo cez 800 eur. K tomu máme ešte jedného dvojročného synčeka,“ povedala Tamara.
Svojmu staršiemu synovi sa rodičia snažia zabezpečiť plnohodnotnú špeciálnu starostlivosť – každý deň s ním doma dve hodiny cvičia, aby jedného dňa dokázal sám chodiť. Najlepšou pomocou sú však pre neho rehabilitačné pobyty, kde je v odborných rukách. „Vidíme, že po každom takomto pobyte urobí Danko nejaký dôležitý pokrok. Jeho chôdza je vždy o niečo lepšia a stabilnejšia. Rehabilitácie mu tiež pomáhajú zamedzovať kŕčom a bolestiam nožičiek, ktoré ho trápili každú noc a niekedy aj počas dňa.“

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

20. september 2022

Ronald bol pre rodinu veľkým prekvapením, no život sa s ním nemaznal už krátko po narodení. Narodil sa totiž s Downovým syndrómom, rázštepom pery a podnebia a...

16. september 2022

Do konca hlasovania zostávajú necelé dva týždne,

13. september 2022

Začalo to na prvý pohľad nevinnými zášklbmi kútikov úst, skončilo vzácnou genetickou mutáciou, ktorá spôsobuje epileptické záchvaty. Prognózy lekárov boli...