Vedenie dialógu

Príbeh č. 33: Kristínka

31. október 2018
Malá Kristínka to od začiatku nemala ľahké. Narodila sa s rázštepom chrbtice a ďalšou diagnózou – hydrocefalom.

Prvý polrok života strávila v nemocnici. Kristínka je však veľká bojovníčka, a po ťažkom začiatku, keď zvládla dlhý pobyt nemocnici a sériu operačných zákrokov, sa jej začalo pomaly ale isto dariť. A to najmä vďaka neúnavnej starostlivosti a láske svojich rodičov. Vedia, že ich dcérka má pred sebou ešte dlhú cestu a že musí intenzívne cvičiť. Vďaka finančnej pomoci z projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ vo výške 2.500 eur bude môcť Kristínka absolvovať pre ňu tak veľmi potrebný intenzívny rehabilitačný pobyt v Adeli Centre v Piešťanoch.

Po bezproblémovom tehotenstve Kristínkiným rodičom lekári v siedmom mesiaci tehotenstva oznámili tu najhoršiu správu, a to, že ich dcérka sa narodí s rázštepom chrbtice a hydrocefalom. Narodila sa s najťažšou formou rázštepu a to s otvorenou meningomyelokelou gibom a hydrocefalom. Počas prvého polroku života absolvovala mnoho operácií a prakticky ho celý strávila so svojou mamičkou v nemocnici. 

Po prekonaní tohto náročného obdobia, sa Kristínkin stav výrazne zlepšil. Začala konečne vnímať a reagovať na okolie - otáčať hlavičku, postupne sa usmievať a reagovať na svet. Taktiež až v tomto čase bolo možné začať aspoň s masážami a s pozvoľným cvičením. Neskôr, keď mala Kristínka jeden rok, mohla začať cvičiť Vojtovu metódou, ktorú doteraz cvičí deň čo deň. Absolvovala jeden rehabilitačný pobyt v Dunajskej Lužnej, avšak doteraz nedrží hlavičku ani nesedí. Hýbe zatiaľ len ručičkami, nožičky sú zatiaľ úplne nehybné. V sede sa udrží len vďaka korzetu.

Žiaľ, postupne sa objavili ešte iné zdravotné problémy i komplikácie. Kristínka má problém aj s papaním a prehĺtaním, a navštevuje logopéda. 

Napriek všetkému sa Kristínkin stav pomaličky zlepšuje a je neuveriteľné sledovať jej odhodlanie. Prekladá si hračky, miluje hudbu a spev, usmieva sa a reaguje na svojich blízkych. Ak by si sama vedela udržať hlavičku alebo sedieť s podporou, mohla by sa sama hrať, či jesť.  Aj z tohto dôvodu sú pre Kristínku rehabilitácie veľmi dôležité, ale sú však finančne veľmi náročné.

Rovnako ako veľa iných rodín na Slovensku v podobnej situácii,  pracuje len ocko, mamička sa stará o dcérku. Z jedného platu treba uhradiť chod domácnosti, úver, či základné Kristínkine potreby. Je veľmi ťažké, pri týchto podmienkach našetriť na rehabilitačný pobyt, ktorý by Kristínke mohol pomôcť  s držaním tela ale i s problémom s jedením. Vďaka projektu „Od začiatku v dobrých rukách“ je isté, že ju takýto pobyt v najbližšom období čaká.

Kristínke veľmi držíme palce v ďalšom napredovaní.

nadacia-markiza.png

Našim spoločným cieľom je pomôcť deťom od 0 do 3 rokov a ich rodinám v núdzi. Za každé predané balenie plienok zn. Lupilu venujeme 10 centov na pomoc pre veľkých bojovníkov s neľahkým osudom.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

28. december 2022

Lidl so svojimi zákazníkmi robil aj v roku 2022 zo Slovenska lepšie miesto pre život

14. november 2022

Dôležité vybavenie venoval pracoviskám v Banskej Bystrici a Košiciach Nadačný fond Lidl v Nadácii Pontis.

10. november 2022

Lidl spolu so svojimi zákazníkmi opäť podporil Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku,