Vedenie dialógu

Príbeh č. 71: Kristínka

15. október 2019
Kristínka má tri roky a býva s mamou a sestrou v Košiciach. Atypický autizmus, ktorým trpí, zmenil život celej jej rodine. Vďaka projektu Od začiatku v dobrých rukách a finančnej pomoci vo výške 2 500 eur dostane Kristínka špeciálne vzdelávacie pomôcky potrebné pre jej rozvoj, autosedačku, a tiež doplatok na osobné motorové vozidlo, ktorý doplní príspevok priznaný rodine Úradom práce.

Kristínka sa síce narodila predčasne a bola prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti, avšak strávila tam len niekoľko dní. Lekári zhodnotili, že dievčatko je zdravé a jeho váha je v poriadku. „Vtedy som si nevedela predstaviť, že by veci mohli byť časom inak. Fyzicky bola Kristínka zdravé dieťa, ktoré sa vyvíjalo bez komplikácií. Do jedného roka sa odučila od plienok. Mala som však pocit, že predsa len niečo nie je v poriadku. Jej reč sa nerozvíjala tak ako by mala, nemala záujem o hračky, ale rada sa dívala na obrazy budov. Do jedného roka bola veľmi náročná, často plakala, mala prehodený denný a nočný režim. Problémy sa zvýraznili okolo roka a pol až dvoch rokov. Po očkovaní mala silnú reakciu s teplotami a niekoľko dní vôbec nejedla,“ opisuje prvé podozrenia, že Kristínkin zdravotný stav neobídu ťažkosti, jej mama. Najprv si všetci mysleli, že ide len o vzdor, ale keď sa prejavy začali zintenzívňovať, reč sa stále nerozvíjala a záchvaty silneli, mama ju vzala k neurológovi a ďalším špecialistom.

Aj napriek viere, že jej podozrenia sa nepotvrdia, nastal pravý opak. Kristínke diagnostikovali atypický autizmus a ADHD. Dodnes nie je jasné, aký bude presný vplyv tejto diagnózy na budúcnosť malého dievčatka a život celej rodiny, ktorý už sám o sebe nie je jednoduchý. Kristínka, jej mama a sestra totiž bývajú už vyše roka v krízovom centre, kam boli nútené odísť po rozpade manželstva. „Nemohla a nechcela som už ďalej svoje dcéry vychovávať prostredí, v akom sme žili,“ hovorí mama a o svojich dievčatách ďalej prezrádza: „Staršia dcéra má štrnásť rokov, navštevuje deviaty ročník a chcela by ísť na medicínu alebo veterinu. Mladšia Kristínka navštevuje materskú škôlku na štyri hodinky denne.“ Osobný automobil je pre rodinu nevyhnutnosťou, keďže deti s autizmom často nezvládajú cestovanie hromadnou dopravou. Kristínkina mama získala príspevok na auto od Úradu práce. Potrebovala však dodatočné financie na jeho kúpu, čo bolo pre rodinu veľmi náročné. Kristínka ďalej potrebuje autosedačku a špeciálne pomôcky, ktoré sú vhodné na jej vzdelávanie a podporu jej rozvoja, preto sa jej mama rozhodla požiadať o pomoc.

Ďakujeme, že aj vy pomáhate tým, ktorí to najviac potrebujú. V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok značky Lupilu 10 centov na pomoc vážne chorým deťom vo veku do troch rokov. Každý týždeň takto podporíme jedno dieťa podľa jeho potrieb.

Kúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdziKúpou plienok lupilu pomáhame deťom v núdzi

Viac o našej vízii.

Zaujíma vás vedenie dialógu? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Prečítajte si aj

28. december 2022

Lidl so svojimi zákazníkmi robil aj v roku 2022 zo Slovenska lepšie miesto pre život

14. november 2022

Dôležité vybavenie venoval pracoviskám v Banskej Bystrici a Košiciach Nadačný fond Lidl v Nadácii Pontis.

10. november 2022

Lidl spolu so svojimi zákazníkmi opäť podporil Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku,