Zachovanie biodiverzity

Pozývame vás do krajiny Medíkovo!

Vzrušujúci svet včiel

Užitočný hmyz, a najmä včely ako významné opeľovače, sú veľmi dôležitou súčasťou zdravej prírody. My v Lidli chceme každý jeden deň ponúkať zákazníkom široký výber čerstvých potravín vysokej kvality. To dokážeme iba vďaka usilovnej práci včiel a iného opeľujúceho hmyzu, pretože práve od nich závisí množstvo a kvalita mnohých potravín, ktoré ponúkame. O včelách a inom hmyze môžeme teda hovoriť ako o dôležitých členoch nášho Lidl tímu.

Už v roku 2022 sme nadviazali spoluprácu s OZ Včelí kRaj z Liešnice kRaj – Včelí kRaj – O včelách vieme VČELYčo.,  ktorý je aj našim odborným garantom v tejto rozsiahlej téme. Spolu s jeho pomocou a dôležitými inštrukciami  sme umiestnili včelíny k trom logistickým centrám, ktoré máme v Seredi, v Nemšovej a v Záborskom. Okrem toho sme umiestnili pri 37 predajniach Lidl hmyzie hotely aj s informačnými tabuľami k téme biodiverzita.

V roku 2023 sme túto tému posilnili aj medzi deťmi a mládežou a oslovili všetky základné školy a triedne pani učiteľky/ triednych pánov učiteľov, aby svoje triedy zapojili do súťaže o koncoročný výlet. 10 tried z celého Slovenska tak mohlo zažiť nezabudnuteľný deň priamo vo svete včiel a okúsili, ako to je stať sa včelárom aspoň na jeden deň. Výzva mala obrovský úspech, dostávali sme množstvo krásnych fotografií z tohto dňa, a preto vás pozývame do krajiny Medíkovo aj v roku 2024 a poznáme aj pre tento rok 10 víťazných tried!

O projekte Expedícia Medíkovo

Nenahraditeľnú úlohu a význam včiel pre náš život chceme dostať aj medzi verejnosť a hlavne medzi deti a mládež na základných školách na Slovensku. Preto vás pozývane do krajiny Medíkovo aj v roku 2024 – v druhom ročníku projektu.

Výzva bola pre všetky triedy a triednych pánov učiteľov a pani učiteľky na základných školách, aby sa zapojili do fantastickej súťaže o 10 zážitkových výletov priamo k včelám. Lidl vyžreboval 10 víťazných tried, pre ktoré pripravíme spolu s OZ Včelí kRaj skutočný zážitok v podobe jedného dňa stráveného v nádhernom školiacom centre a nezabudnuteľný koncoročný výlet aj s darčekom.

VÝHERCOVIA:
1. ZŠ Morovnianska cesta 1866/55, 972 51 Handlová, 2.A
2. ZŠ Hutnícka 16, 052 01 Spišská Nová Ves, trieda pre žiakov s autizmom
3. ZŠ Ulica Mieru 1235, 014 01 Bytča, 4.B
4. ZŠ s MŠ Štiavnik 177, 013 55, 4.B
5. ZŠ s MŠ Hrabkov 159, 082 33, 3.-4.A
6. ZŠ Športovcov 372/21, 958 04 Partizánske - Veľké Bielice, 2.A
7. ZŠ Jarovnice 464, 082 63, 3.A
8. ZŠ Budovateľská 1992/9, 069 01 Snina, 3.A
9. ZŠ sv. Alžbety, Školská 15, 968 01 Nová Baňa, 4. ročník
10. ZŠ s MŠ Spartakovská 5, 917 01 Trnava, 3.C

Záštitu nad projektom prevzalo Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu  Slovenskej republiky. Odborným garantom a partnerom projektu Expedícia Medíkovo je OZ Včelí kRaj.

Žrebovanie víťazných tried prebehlo za účasti notára vo štvrtok, 9.5.2024.

Víťazné triedy budeme kontaktovať v nasledujúcich dňoch aby sme si dohodli všetko potrebné na absolvovanie Expedície Medíkovo. GRATULUJEME!

Všetko o pravidlách súťaže a podmienky ochrany osobných údajom nájdete na tejto stránke pod článkom.

Aké zážitky si školáci odnášajú zo Včelieho kRaja?

Prvý ročník expedície Medíkovo si užilo 10 tried na nasledovných základných školách:

1. ZŠ Grundschule, Hradné námestie 38, 060 01 Kežmarok, 2.A
2. SZŠ, Dneperská 1, 040 12 Košice, 3.A
3. Základná škola Farská lúka, Farská lúka 64/A, 986 01 Fiľakovo, 3.A
4. ZŠ a MŠ Lokca, Školská 71/3, 02951 Lokca, 2.A
5. Základná škola Valča, Valča 81, 038 35 Valča, 4.A
6. Základná škola, Májové námestie 1, 080 01 Prešov, 5.A
7. Základná škola s materskou školou, Školská 684, 053 33 Nálepkovo, 9.C
8. ZŠ s MŠ Jarabina, Jarabina 258, 065 31 Jarabina, 3.A
9. ZŠ, Bernolákova 16, 040 11 Košice, 1.A
10. ŠZŠI, Paláriková 1602/1, 069 01 Snina, 9.A

Záštitu nad projektom v roku 2023 prevzalo Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu  Slovenskej republiky a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej  republiky. Odborným garantom a partnerom projektu Expedícia Medíkovo je OZ Včelí kRaj.

Expedícia Medíkovo je úspešne za nami a zvedavým žiakom priniesla nespočet nových zážitkov a vedomostí zo sveta pruhovaných opeľovačov, včiel. Deti mali možnosť vžiť sa do každodennej práce včelára Dávida, od vyskúšania si ochranného odevu až po nahliadnutie do včelích úľov a ochutnávanie rôznych typov medu. Reakcie detí a triednych učiteliek hovoria za všetko. Veď pozrite sa na ich nadšené ohlasy nižšie!

„Ďakujeme za krásny výlet plný nových poznatkov a zážitkov. V Liešnici sme si výlet užili do sýtosti. Zahrali sme sa na včelárov, opiekli špekáčiky (niektoré deti 1x v živote opekali), ochutnali sme výborný levanduľovo-medový koláč a vyrobili si sviečky. Výlet bol pre deti veľkým zážitkom,“  Grundschule, Kežmarok.

„Výlet nám dopadol na 1*. Pán včelár s manželkou boli skvelí, všetko mali pekne pripravené. Bolo to poučné, zážitkové a pre deti veľmi zaujímavé. Mnohé z nich prvýkrát opekali, nehovoriac o blízkom stretnutí so včelami. Pán šofér nás bezpečne priviezol domov a deti zabával veselými pesničkami, že nechceli ani vystúpiť z autobusu. Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa výletu a za perfektnú organizáciu,“ SZŠ Dneperská 1, Košice.

„Veľmi pekne ďakujeme, za možnosť zúčastniť sa dňa plného príjemných chvíľ. Mali sme krásny zážitok z výletu, cítili sme sa skvelo, aj sme sa veľa dozvedeli,“ ZŠ Fiľakovo.

„Chceme sa veľmi pekne poďakovať za úžasný deň plný krásnych neopísateľných zážitkov. Celý deň bol zorganizovaný výborne. Pán šofér bol milý, ochotný a ústretový. Pán Turčáni pri včelách mal všetko pripravené a my sme len s nadšením prijímali nové skúsenosti so včelami. Naše zážitky pretrvávajú ešte aj dnes. Stále sme naladení na "včelí výlet". Stretli sme samých príjemných a milých ľudí. Ďakujeme za všetko,“ ZŠ s MŠ Lokca.

Veľmi sa tešíme zo zážitkov a poznatkov, ktoré deti vďaka Expedícii Medíkovo nadobudli, a nevieme sa dočkať na ďalšie projekty v spolupráci s OZ kRaj! 

Pozývame vás do včelej školy

Chceli by ste pomôcť včelám? Aj sami môžeme urobiť veľmi veľa!

Chceme sa zamerať aj na vzdelávanie, aby sme mohli spoločne šíriť poznanie o dôležitosti včiel a iného opeľujúceho hmyzu a vytvoriť pre ne viac miesta v našej prírode. Budeme radi, ak si čakanie na výsledky súťaže spríjemnite práve zaujímavými informáciami o včelách, ktoré zaručene chytia malých ale aj veľkých včelárov.  Dozviete sa, ako včely žijú, čo jedia a kde bývajú. Dozviete sa aj to, prečo sú pre nás a pre prírodu také dôležité. Ak chcete včielkam pomôcť a dozvedieť sa o nich viac, existuje na to veľa dobrých spôsobov. Vedeli ste, že práve vďaka včelám a iným druhom hmyzu môžeme kúpiť rôzne potraviny v obchode? Môžete ísť spoločne na prechádzku do vášho okolia a porozprávať sa o tom, aké by to bolo byť včelou práve tam.

Prajeme veľa príjemných chvíľ!

Materiály Včelia škola  1. – 9. vznikli v spolupráci s OZ Včelí kRaj a sú k dispozícií na stiahnutie pod článkom v dolnej časti. Cieľom je poskytnúť deťom a mládeži  zaujímavé znalosti o včelách, ich potrebách a ich význame pre prírodu a pre nás ľudí. Výsledkom by mala byť práve  zvedavosť a chuť objavovať, čo môžu vidieť, zažiť a pochopiť v prírode, v našich záhradách a na mnohých iných miestach okolo nás.

  • Kosenie s ohľadom na včely: rozumným spôsobom môžeme pre včely nechať viac kvetov. Menej je niekedy viac. Ak nebudeme trávnik kosiť príliš často, kvety začnú rásť prirodzene. Ak živý plot ostriháme až po odkvitnutí, poskytneme tak včelám veľa kvetov.
  • Výsadba s ohľadom na včely: včely dokážu nájsť nektár a peľ v rôznych kvetoch. Záleží, ktoré kvety jednotlivé druhy včiel obľubujú a preto musíme sadiť rozmanité rastliny a nechať rásť aj divé kvety, len tak budú mať včely viacej potravy.
  • Vytváranie miest pre včely: včely potrebujú väčší priestor. Ak ho dostanú, bude sa im dobre žiť. Musí tam byť miesto na veľa kvetov a tiež priestor, ktorý sa nepostrekuje.
Na stiahnutie 
Prihláška do súťaže Expedícia Medíkovo 2024
Včelie školy
Pravidlá súťaže Expedícia Medíkovo 2024
Informácia o spracovaní osobných údajov
Výhercovia súťaže v roku 2023

Súvisiace aktuality

17. júl 2023

Aké by to bolo byť na jeden deň včelárom? Čo všetko táto práca zahŕňa? A ako chutia rozličné druhy medov? Presne to a ešte omnoho viac si v priebehu júna mohli...

30. máj 2023

Sú nenápadné, no o to dôležitejšie. Bez nich by svet nebol taký pestrý a chutný. O kom je reč? O neúnavných opeľovačoch, často nedocenených včelách. V zhone...

14. apríl 2023

Vďaka Lidlu absolvuje desať tried zo základných škôl koncoročný výlet do Včelieho kRaja.

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.