Ochrana klímy

Inovatívna logistika

Do vozového parku Lidl čoskoro pribudne aj 100% elektrický kamión.

„Nie je nám jedno, v akom svete žijeme my, a v akom budú žiť naše deti,“ - to je posolstvo spoločnosti Lidl, ktorým sa dlhodobo a kontinuálne riadi vo všetkých smeroch v rámci svojho podnikania – či už ide o životné prostredie vo všeobecnosti, zodpovednosť voči spoločnosti, sortiment a dodávateľov alebo samotných zamestnancov. Neustále hľadá a prichádza s novými spôsobmi, ako svojimi každodennými obchodnými rozhodnutiami môže prispieť k ochrane životného prostredia a predísť jeho možným škodám.

Dôležitou témou pre Lidl je aj uhlíková stopa, ktorú sa neustále snaží znižovať. Už v roku 2018 spustil projekt znižovania emisií v doprave nasadením prvého alternatívneho kamiónu. Dnes tvoria kamióny s alternatívnym pohonom až 33 % jeho vozového parku. Do roku 2025 si Lidl navyše stanovil ambiciózny cieľ – polovicu flotily by mali tvoriť ekologickejšie vozidlá a do roku 2030 by to mala byť úroveň až 85%.

„Dnešný deň je pre náš projekt kľúčový, spoločnosť Lidl, ako prvý obchodný reťazec na Slovensku, testoval plne elektrický kamión. Týmto krokom sa pripravujeme na nasadenie elektrického vozidla do plnej prevádzky v najbližších mesiacoch. Je to veľký deň a zadosťučinenie pre všetkých kolegov, ktorí prispievajú na tejto ceste k lepším zajtrajškom a naučili sa pracovať s alternatívnymi typmi kamiónov a to aj napriek ešte stále nedostatočnej infraštruktúre na Slovensku. Správne nastavená logistika, dobrý plán trás našich dispečerov a spoľahlivý dopravcovia sú kľúčom k úspechu pre každú spoločnosť, ktorá rozmýšľa zodpovedne k životnému prostrediu,“ uviedol vedúci úseku logistiky v Lidli Peter Mego.

Elektrický kamión Lidl vyskúšal aj v praxi a to priamo v logistickom centre v Seredi. Ide o jedno z najekologickejších logistických centier v Európe, zároveň je to jediná budova na Slovensku a 14. budova sveta, ktorá sa pýši prestížnym certifikátom BREEAM v kategórii Industrial s najvyšším možným hodnotením Outstanding. Práve tu odštartoval prémiovú cestu prvého 100% elektrického kamiónu šofér kamiónu a známy YouTuber v danom segmente - Martin Malec, známy aj ako SomŠofér. „Je skvelé, že už aj na Slovensku sa elektromobilita čím viac dostáva do sveta dopravy. Jazdenie na elektrokamiónoch je v porovnaní so štandardnými vozidlami príjemnejšie a hlavne tichšie. Vzhľadom na prevodovku, ktorá má len 2 stupne je tak zároveň celá jazda omnoho plynulejšia. Napriek tomu, že pre samotného vodiča to nie je až taký veľký rozdiel, pre planétu to však zmysel má, pretože to nezaťažuje naše prostredie. Práve preto hodnotím to, ako spoločnosť Lidl pristupuje k celej situácii zníženia emisií veľmi pozitívne,“ podelil sa o svoje skúsenosti Martin Malec.

Najmodernejšie logistické centrum v Seredi

Certifikácia BREEAM

Vo februári 2016 sme otvorili tretie logistické centrum v Seredi. Ide o jedno z najekologickejších logistických centier v Európe, ktoré sa ako jediná budova na Slovensku a ako 14. budova sveta pýši prestížnym certifikátom BREEAM v kategórii Industrial s najvyšším možným hodnotením Outstanding. V celej budove je inštalované úsporné LED osvetlenie. Chladiarenské zariadenia využívajú environmentálne zodpovednú zmes na prírodnej báze a teplo získané z chladenia sa využíva spätne na vykurovanie. Navyše, na pozemku sa nachádzajú vsakovacie nádrže zadržiavajúce dažďovú vodu aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Dva mesiace po otvorení komplexu získala naša spoločnosť prestížne národné ocenenie v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby – VISIO 2020.

Certifikácia BREEAM

Je to ekologické vysvedčenie pre budovy sveta, ktoré hodnotí, ako jednotlivé stavby vplývajú na životné prostredie a zároveň to, aká je kvalita prostredia vnútri týchto budov. Hodnotí sa 10 rôznych oblastí ako energia a voda, vnútorné prostredie (zdravie a pohoda), znečisťujúce látky, doprava, materiály, odpad atď. Systém BREEAM bol spustený v roku 1990 vo Veľkej Británii a v súčasnosti ho využíva viac ako 50 krajín.

Logistické centrum v Seredi v tomto hodnotení v kategórii Industrial dostalo päť hviezdičiek, čo je najvyššia možná známka. Je to najuznávanejší a najkomplexnejší hodnotiaci systém zameraný na posudzovanie vplyvu budov na životné prostredie, ale aj na kvalitu prostredia vnútri týchto budov.

Na stiahnutie 
Certifikát BREEAM v kategórii Outstanding

Súvisiace aktuality

24. marec 2023

Spoločnosť Lidl je známa svojím zodpovedným prístupom k životnému prostrediu. Jasným dôkazom toho, že ekológia nie je pre túto firmu iba aktuálnym trendom, je...

28. október 2022

Prvé elektrické nákladné vozidlo na Slovensku sa teší na svoje prvé výzvy. Obchodný reťazec Lidl v spolupráci s dopravnou spoločnosťou Anpet EU, s.r.o. uvádza...

25. máj 2022

Do vozového parku Lidl čoskoro pribudne aj 100% elektrický kamión.

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.