Spoločnosť Lidl postavila po celom Slovensku 50 detských ihrísk.

Ihriská, ktoré budujú vzťahy a komunity

Moderných a bezpečných detských ihrísk v slovenských mestách nie je dosť. Detskí lekári i psychológovia upozorňujú, aké je dôležité, aby deti odmala trávili voľný čas aktívne. Preto sme sa rozhodli pomôcť pri budovaní najmodernejších ihrísk, ktoré deťom ponúknu aktívny pohyb zábavnou formou. Žihadielko je projekt, ktorý celé roky spájal komunity a vytváral vzťahy. Veríme, že to bude platiť aj dlho po slávnostnom otvorení posledného, päťdesiateho ihriska. Včielka Maja a jej kamaráti sú obľúbenou súčasťou mnohých slovenských miest. Žihadielko totiž podporuje spoločné, aktívne a bezpečné trávenie času detí s ich rodičmi, starými rodičmi, súrodencami, priateľmi.

Ako vyzerá Lidl ihrisko Žihadielko?

Všetky Lidl ihriská Žihadielka spája jednotný motív rozprávkovej včielky Maji, ktorej príbehy deti, ale aj generácia ich rodičov veľmi dobre poznajú. Maja a jej priatelia sú aktívnou súčasťou herných prvkov obsiahnutých v rámci ihriska, ktorého rozmery sú 20 m x 16 m. Skladbou je určené pre deti vo veku od 2 do 12 rokov. Žihadielko so symbolom včielky Maji zaujme zaručene aj tých najmenších objaviteľov, ktorým je určená časť pri vstupe. Dopadovú plochu tvorí mäkká liata guma. Táto zóna ponúka veľa zábavy na pružinových hojdačkách, kolotoči či v domčeku určenom pre deti od 2 do 6 rokov. Samozrejmosťou je veľké pieskovisko. Práve vďaka dopadovej liatej gume sa môžu aj tí najmenší vyšantiť do sýtosti. Dominantou zóny pre deti od 6 do 12 rokov je športová zostava, ktorá nabáda odvážlivcov k množstvu lezeckých výziev. Vedľa športovej zostavy je malá dvojveža, z ktorej sa dá odbehnúť na dva rôzne typy hojdačiek umiestnených v zadnej časti ihriska. V tejto zóne tvorí dopadovú plochu štrk. Pri vstupe je stojan na bicykle, informačná tabuľa s prevádzkovým poriadkom a poruke je aj odpadkový kôš. Pre zvýšenie bezpečnosti hrajúcich sa detí je celé ihrisko oplotené. Dostatok lavičiek rozmiestených v každej časti ihriska zabezpečí aspoň chvíľu oddychu pre deti a ich rodičov.

Ihrisko Žihadielko je navrhnuté a realizované spoločnosťou, ktorá má tradíciu v tejto oblasti. Herné prvky sú z odolných materiálov a spĺňajú prísne kvalitatívne a bezpečnostné kritériá. Je samozrejmosťou, že všetky herné prvky detského ihriska prešli certifikáciou. Hodnota jedného Lidl ihriska Žihadielka je 87 000 €.

Ako výsledky projekt priniesol?

Počas piatich ročníkov odovzdali ľudia na webe www.zihadielko.sk celkovo neuveriteľných 20 391 221 hlasov. V roku 2020 odovzdali hlasujúci 9 238 702 hlasov, čo je viac ako dvojnásobok rekordu spred roka

Potvrdilo sa, že ak ide o dobrú a správnu vec, ľudia sa dokážu zomknúť, zabojovať a pri tomto všetko aj vytvoriť komunitu nadšencov, čo je v dnešnej dobe digitalizácie a sociálneho odstupu najdôležitejšie. Žihadielka tak môžu slúžiť pre zmysluplné trávanie voľného času a stretávanie sa detí a ich rodín.

Historicky najviac hlasov získala Revúca v roku 2019 (545 390), hranicu 500 000 hlasov sa podarilo prekonať celkovo dvanásťkrát (víťazná desiatka z roku 2020 a Revúca s Bánovcami nad Bebravou z roku 2019).

Celkové náklady na vybudovanie jedného ihriska sú 87 000 €, čo v súčte piatich ročníkov predstavuje hodnotu 4 350 000 €.

Na Slovensku máme 50 moderných a bezpečných ihrísk, ktoré prinášajú radosť, zážitky a nové priateľstvá.

Užívajte si ich v zdraví a do bzučania, priatelia!

V ktorých 50tich mestách sa Žihadielko nachádza

V rokoch 2016 - 2021 sme postavili 50 Lidl ihrísk Žihadielok po celom Slovensku. Chcete sa tam ísť pohrať aj vy? Na zozname a na mape nižšie uvidíte, v ktorých mestách sa nachádzajú. Užívajte si ich v zdraví a do bzučania, priatelia!

2016
Sereď, Dolný Kubín, Bratislava - Dúbravka, Banská Bystrica, Šaľa, Pezinok, Stropkov, Myjava, Šahy, Vrbové
2017
Handlová, Skalica, Galanta, Piešťany, Levice, Trenčín, Trnava, Senica, Tvrdošín, Modra
2018
Levoča, Bernolákovo, Štúrovo, Senec, Brezno, Rimavská Sobota, Komárno, Poprad, Trnava, Senica
2019
Košice - Sídlisko KVP, Svit, Rimavská Sobota, Revúca, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Hurbanovo, Nové Zámky, Komárno
2020
Košice - Nad Jazerom, Košice - Sídlisko Ťahanovce, Dunajská Streda, Kolárovo, Komárno, Tisovec, Hnúšťa, Rožňava, Topoľčany, Šurany

 

Na stiahnutie 
Maľovanka - Včielka Maja

Súvisiace aktuality

12. marec 2020

V poslednom ročníku odovzdali ľudia viac ako 9 000 000 hlasov

13. január 2020

Začiatok roka opäť patrí úspešnej súťaži o detské ihriská, ktorú organizuje spoločnosť Lidl už po piatykrát

17. marec 2019

O umiestnení ďalších desiatich fantastických detských ihrísk rozhodlo viac ako 4 500 000 hlasov na webe www.zihadielko.sk

Zaujímajú vás aktivity Nadácie Lidl? Výborne!

Prečítajte si viac o našej filozofií, cieľoch a oblastiach podpory.