Zachovanie biodiverzity

Expedícia Medíkovo

Vzrušujúci svet včiel

Užitočný hmyz, a najmä včely ako významné opeľovače, sú veľmi dôležitou súčasťou zdravej prírody. My v Lidli chceme každý jeden deň ponúkať zákazníkom široký výber čerstvých potravín vysokej kvality. To dokážeme iba vďaka usilovnej práci včiel a iného opeľujúceho hmyzu, pretože práve od nich závisí množstvo a kvalita mnohých potravín, ktoré ponúkame. O včelách a inom hmyze môžeme teda hovoriť ako o dôležitých členoch nášho Lidl tímu.

Už v minulom roku sme nadviazali spoluprácu s OZ Včelí kRaj z Liešnice kRaj – Včelí kRaj – O včelách vieme VČELYčo.,  ktorý je aj našim odborným garantom v tejto rozsiahlej téme. Spolu s jeho pomocou a dôležitými inštrukciami  sme umiestnili včelíny k trom logistickým centrám, ktoré máme v Seredi, v Nemšovej a v Záborskom. Okrem toho sme už v roku 2022 umiestnili pri 37 predajniach hmyzie hotely aj s informačnými tabuľami k téme biodiverzita.

O projekte Expedícia Medíkovo

Nenahraditeľnú úlohu a význam včiel pre náš život chceme dostať aj medzi verejnosť a hlavne medzi deti a mládež na základných školách na Slovensku. Preto prichádza Expedícia Medíkovo.

Lidl vyžreboval 10 víťazných tried, pre ktoré pripravíme spolu s OZ Včelí kRaj skutočný zážitok v podobe jedného dňa stráveného v nádhernom školiacom centre a nezabudnuteľný koncoročný výlet aj s darčekom.

Expedícia Medíkovo pozná svojich víťazov. Sú nimi tieto triedy:

1. ZŠ Grundschule, Hradné námestie 38, 060 01 Kežmarok, 2.A
2. SZŠ, Dneperská 1, 040 12 Košice, 3.A
3. Základná škola Farská lúka, Farská lúka 64/A, 986 01 Fiľakovo, 3.A
4. ZŠ a MŠ Lokca, Školská 71/3, 02951 Lokca, 2.A
5. Základná škola Valča, Valča 81, 038 35 Valča, 4.A
6. Základná škola, Májové námestie 1, 080 01 Prešov, 5.A
7. Základná škola s materskou školou, Školská 684, 053 33 Nálepkovo, 9.C
8. ZŠ s MŠ Jarabina, Jarabina 258, 065 31 Jarabina, 3.A
9. ZŠ, Bernolákova 16, 040 11 Košice, 1.A
10. ŠZŠI, Paláriková 1602/1, 069 01 Snina, 9.A

Výhercom gratulujeme! :)

Záštitu nad projektom prevzalo Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu  Slovenskej republiky a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej  republiky. Odborným garantom a partnerom projektu Expedícia Medíkovo je OZ Včelí kRaj.

Všetko o pravidlách súťaže a podmienky ochrany osobných údajom nájdete tu.

Pozývame vás do včelej školy

Chceme sa zamerať aj na vzdelávanie, aby sme mohli spoločne šíriť poznanie o dôležitosti včiel a iného opeľujúceho hmyzu a vytvoriť pre ne viac miesta v našej prírode. Budeme radi, ak si čakanie na výsledky súťaže spríjemnite práve zaujímavými informáciami o včelách, ktoré zaručene chytia malých, ale aj veľkých včelárov.  Dozviete sa, ako včely žijú, čo jedia a kde bývajú. Dozviete sa aj to, prečo sú pre nás a pre prírodu také dôležité. Ak chcete včielkam pomôcť a dozvedieť sa o nich viac, existuje na to veľa dobrých spôsobov. Vedeli ste, že práve vďaka včelám a iným druhom hmyzu môžeme kúpiť rôzne potraviny v obchode? Môžete ísť spoločne na prechádzku do vášho okolia a porozprávať sa o tom, aké by to bolo byť včelou práve tam. Prajeme veľa príjemných chvíľ!

Materiály Včelia škola  1. – 9. vznikli v spolupráci s OZ Včelí kRaj a sú k dispozícií na stiahnutie tu. Cieľom je poskytnúť deťom a mládeži  zaujímavé znalosti o včelách, ich potrebách a ich význame pre prírodu a pre nás ľudí. Výsledkom by mala byť práve  zvedavosť a chuť objavovať, čo môžu vidieť, zažiť a pochopiť v prírode, v našich záhradách a na mnohých iných miestach okolo nás.

Chceli by ste pomôcť včelám? Aj sami môžeme urobiť veľmi veľa!

  • Kosenie s ohľadom na včely: rozumným spôsobom môžeme pre včely nechať viac kvetov. Menej je niekedy viac. Ak nebudeme trávnik kosiť príliš často, kvety začnú rásť prirodzene. Ak živý plot ostriháme až po odkvitnutí, poskytneme tak včelám veľa kvetov.
  • Výsadba s ohľadom na včely: včely dokážu nájsť nektár a peľ v rôznych kvetoch. Záleží, ktoré kvety jednotlivé druhy včiel obľubujú a preto musíme sadiť rozmanité rastliny a nechať rásť aj divé kvety, len tak budú mať včely viacej potravy.
  • Vytváranie miest pre včely: včely potrebujú väčší priestor. Ak ho dostanú, bude sa im dobre žiť. Musí tam byť miesto na veľa kvetov a tiež priestor, ktorý sa nepostrekuje.
Na stiahnutie 
Výhercovia súťaže
Záštita Ministerstva životného prostredia
Pravidlá súťaže pre triedy základných škôl
Informácia o spracovaní osobných údajov
Viac o našej vízii.

Zaujíma vás zachovanie biodiverzity? Vitajte v tíme!

Prečítajte si viac o našej vízii, aktivitách a doterajších výsledkoch.

viac info

Súvisiace aktuality

30. máj 2023

Sú nenápadné, no o to dôležitejšie. Bez nich by svet nebol taký pestrý a chutný. O kom je reč? O neúnavných opeľovačoch, často nedocenených včelách. V zhone...

14. apríl 2023

Vďaka Lidlu absolvuje desať tried zo základných škôl koncoročný výlet do Včelieho kRaja.